Uctili památku sovětských osvoboditelů

Členové Klubu českého pohraničí (KČP) a komunisté z Příbrami, Jinec a Sádku se sešli v úterý u památníku sovětských vojáků padlých v závěrečných bojích při osvobozování Příbramska od německých fašistických vojsk 11. a 12. května 1945.

Toto pietní místo se nachází na příbramském hřbitově. Jeho dominantou je socha sovětského vojáka s pěticípou hvězdou na hrudi, se samopalem a květy šeříku v jedné ruce a přilbou v druhé. Na podstavci je zepředu velká pěticípá hvězda a po obou stranách letopočet 1945. Na boku a za sochou je trávník s keříky, které jsou letos opět vzorně upraveny. Je vidět, že si Příbramáci odkazu hrdinů zde pohřbených váží.

Obdélníkové prostranství ohraničuje nízká zeď, v níž jdou kameny se jmény padlých sovětských vojáků. V čele je jeden větší, věnovaný 7 neznámým bojovníkům Rudé armády.

Jako první položili květy k soše předsedkyně Okresní rady KČP Václava Králová a člen OR Jiří Fungáč (oba členové KR KČP) a po nich ostatní účastníci vzpomínkové akce.

Krátce jsme se zastavili i u nedalekého pomníku obětem 1. světové války se záhonem rudých tulipánů.

Letošní setkání bylo skromné ve srovnání s loňským rokem, kdy společně s námi pokládali k podstavci památníku rudé karafiáty mimo jiné i ruští studenti a pedagogové.

Miroslav MARŠÁLEK, člen NR KČP

FOTO - Marie MARŠÁLKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 45 hlasů.

Miroslav MARŠÁLEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.