Některé spolkové země už před koordinační schůzkou umožnily otevření například kadeřnictví, v Sasku se částečně otevřely školy. FOTO - Pixabay

Merkelová ustoupila spolkovým zemím

Německo uvolňuje další opatření přijatá ve snaze omezit šíření koronaviru. Otevřít se mohou všechny obchody, rozšiřují se možnosti osobního kontaktu, znovu se dá sportovat pod širým nebem, i když zatím jen bezkontaktně.

Fotbalová bundesliga se může na stadionech bez diváků začít hrát od druhé poloviny měsíce. Dohodla se na tom kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy německých spolkových zemí.

»Úplně první fázi pandemie máme za sebou,« zhodnotila dosavadní vývoj na tiskové konferenci v Berlíně šéfka německé vlády, podle níž je ale jasné, že spolková republika se s nákazou bude potýkat ještě dlouho. Německo nyní registruje kolem 700 až 1000 nových infekcí denně, zatímco před měsícem jich bylo někdy i 6000. »Čísla jsou velmi potěšitelná,« konstatovala Merkelová.

Kancléřka se dlouho snažila opatření v boji proti koronaviru se spolkovými zeměmi koordinovat, tento týden ale některé z nich daly jasně najevo, že půjdou vlastní cestou. Bavorsko, Dolní Sasko i další spolkové země oznámily dalekosáhlá uvolnění, aniž by vyčkaly koordinační videokonference, která tak v mnohém jen posvětila již avizované kroky.

Patří mezi ně třeba otevření všech obchodů za dodržení zásad hygieny a dostatečného odstupu. Dosud byly v části spolkových zemí otevřené jen obchody o velikosti do 800 metrů čtverečních. Knihkupectví, prodejny aut a kol mohly už v dubnu v celém Německu otevřít bez ohledu na velikost.

Dohoda počítá i se zrušením opatření, které zakazovalo setkávání více než dvou lidí na veřejnosti, pokud nebyli členy stejné domácnosti. Nově se mohou scházet i členové dvou různých domácností, tedy například dva páry nebo dvě rodiny. Toto opatření má platit do 5. června. Jenodušší mají být do budoucna návštěvy v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření budou mít především spolkové země, z nichž některé už počítají i s tím, že v květnu otevřou restaurace a hotely. Merkelová o tom chtěla jednat výrazně později. Země však mohou i v této otázce postupovat podle svého.

Zároveň ale zemští politici souhlasili s tím, že pokud v některém z okresů či měst počet nově infikovaných za sedm dní přesáhne 50 případů na 100 000 obyvatel, přijmou tvrdší opatření. Jen na nich ale bude, jaká konkrétně.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.