Viktor Orbán. FOTO - Wikimedia commons

»Boj proti ženám«

Maďarský parlament, ovládaný národními konzervativci premiéra, Viktora Orbána, odmítl Istanbulskou úmluvu.

Poslanci vládnoucího politického uskupení odsouhlasili usnesení, v němž vyzývají Orbánův kabinet, aby nepodnikal další kroky k ratifikaci dokumentu. Istanbulská úmluva je zaměřena proti domácímu a sexuálnímu násilí a má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli. Agentura DPA napsala, že poslankyně z řad opozice během zasedání parlamentu držely tabule s ostrými výroky namířenými proti ženám. Zazněly během dřívějších jednání parlamentu z řad poslanců vládního tábora. Orbánovu vládu obvinily, že »zahájila boj proti ženám«.

V přijatém usnesení parlamentu se kromě jiného hovoří o tom, že »máme právo bránit naši zemi, naši kulturu, naše zákony, tradice a národní hodnoty. Genderová ideologie, která se liší od přesvědčení většiny obyvatel, to nesmí ohrozit«.

Orbánova vláda Istanbulskou úmluvu sice v roce 2014 podepsala, ale nikdy ji nepředložila parlamentu k ratifikaci. V důsledku vládního nařízení je na maďarských univerzitách zakázáno nabízet studijní směry zaměřené na výzkum genderové problematiky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.