Ilustrační FOTO - Pixabay

Írán a USA chystají výměnu vězňů

Spojené státy se chystají deportovat íránského vědce Sírúse Asgarího, který byl v USA obviněn z krádeže obchodního tajemství. Asgarí se ve věznici nakazil před deseti dny koronavirem.

Jak oznámila agentura Reuters, Írán je ochoten Asgarího vyměnit za některého z Američanů zadržovaných na svém území.

Podle Reuters padlo jméno veterána amerického námořnictva Michaela Whitea zatčeného v roce 2018.

Írán a USA neudržují diplomatické vztahy a výměna vězňů mezi nimi je vzácná.

Devětapadesátiletý Asgarí se zabýval výzkumem lithiových baterií. Soudce loni v listopadu Asgarího obvinil z krádeže obchodního tajemství a porušení amerických protiíránských sankcí. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v březnu požádal o propuštění tohoto vědce, kterého označil za jednoho z íránských rukojmí v USA.

Před deseti dny se u Asgarího prokázala nákaza koronavirem a nyní je v péči amerických imigračních úřadů. Odcestovat bude moci, až získá souhlas zdravotníků, oznámil íránský diplomat Abolfazdl Mehrábádí z pákistánského velvyslanectví ve Washingtonu. Mluvčí amerického imigračního úřadu potvrdil, že je Asgarí nyní v karanténě a že se připravuje jeho deportace, bližší informaci o termínu nesdělil. Upozornil také, že jsou stále přerušeny lety využitelné pro deportaci do Íránu.

Podle zdrojů Reuters se v Íránu připravuje výměna. White byl v půlce března propuštěn ze zdravotních důvodů z vězení, ale zatím je v Íránu.

Teherán v prosinci propustil čínsko-amerického studenta Xiyuea Wanga, který trávil v íránském vězení tři roky s obviněním ze špionáže. USA tehdy pustily na svobodu íránského vědce Masúda Solejmáního zatčeného roku 2018 a obviněného z porušení obchodních sankcí.

Americko-íránské vztahy jsou špatné od islámské revoluce v roce 1979 a zhoršily se po nástupu současného prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump předloni odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Není jasné, kolik amerických občanů je v Íránu vězněno. Ví se, že jsou mezi nimi syn a otec Baquer a Siamak Namaziovi a od roku 2007 se pohřešuje někdejší agent FBI Robert Levinson. Jeho rodina si myslí, že ve vazbě zemřel.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-05-07 12:57
Íránský vědec jako americká biologická bomba s novou mutací
SARS-CoV2? Mají v amerických kriminálech asi pěkný bordel ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.