Ilustrační FOTO - Pixabay

Maloobchod v poklesu, kromě potravin

Tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel se v březnu podle ČSÚ snížily meziročně o 8,9 procenta, přičemž tržby za pohonné hmoty klesly o 16,4 % a za nepotravinářské zboží o 17,1 %. Naopak za potraviny vydali spotřebitelé o 3,9 % více než loni.

Březnové výsledky ovlivnila skutečnost, že řada prodejen převážně nepotravinářského zboží byla část měsíce uzavřena nebo měla omezený provoz. Nejvýraznější pokles (o 64,9 %) se projevil v prodejnách s oděvy a obuví a v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 47,1 %).

Tržby internetového a zásilkového prodeje naopak vzrostly o 20,8 %. Růst vykázaly také prodejny farmaceutického a zdravotnického zboží (o 9,1 %). Celkové zvýšení tržeb za potraviny připadlo zcela na nespecializované prodejny (růst o 5,2 %). Specializované prodejny s potravinami zaznamenaly pokles prodeje o 17,3 %.

Cenový deflátor (poměr vývoje cen a tržeb) ke stejnému období předcházejícího roku bez vlivu DPH činil 102,7 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, oděvů a obuvi, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, potřeb pro domácnost a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak klesly ceny pohonných hmot a počítačového a komunikačního zařízení.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily meziročně o 29,5 %, v tom za opravy motorových vozidel klesly o 26,5 % a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 30,3 %.

Ještě horší výsledky podle analytiků přinese duben, kdy byla většina obchodů zavřená celý měsíc.

Podle Eurostatu klesly v březnu tržby maloobchodu v eurozóně meziročně o 9,2 % a v celé EU se obrat obchodů snížil o 8,2 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.