Ilustrační FOTO - Pixabay

Hrad i Sněmovna si polepší, Senát bude mít méně

Rozpočty Kanceláře prezidenta republiky i Poslanecké sněmovny se v příštím roce zřejmě zvýší. Hrad by měl mít 3,5 milionu korun navíc, Sněmovna by mohla získat asi o 47 milionů víc než letos. Naopak rozpočet Senátu by měl v příštím roce téměř o deset milionů korun klesnout.

Návrhy rozpočtů Hradu, Parlamentu a čtyř dalších vybraných institucí bude ve středu projednávat sněmovní rozpočtový výbor. Podle zákona o rozpočtových pravidlech schvaluje sněmovní rozpočtový výbor návrhy rozpočtů sedmi chráněných parlamentních kapitol. Jde o rozpočty Hradu, Sněmovny, Senátu, Nejvyššfdnesího kontrolního úřadu, Ústavního soudu, ombudsmana a Úřadu Národní rozpočtové rady. Pokud je schválí, vláda je beze změny zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu na příští rok, který do konce září předkládá Sněmovně.

Rozpočet prezidentské kanceláře by se proti letošku měl zvýšit o 3,5 milionu korun. Navýšení odpovídá částce určené na financování projektu na podporu biodiverzity a obnovy krajinné struktury v Lánské oboře. Na běžné výdaje prezidentské kanceláře je určeno 134 milionů korun, což odpovídá letošní schválené částce. Lesní správa Lány by měla dostat provozní dotaci zhruba 26 milionů korun a Správa Pražského hradu asi 211 milionů korun. Na plat prezidenta je vyčleněno 3,6 milionu korun.

Výdaje Sněmovny by se v příštím roce mohly zvýšit o 47,3 milionu korun na 1441 milionů. Nárůst je však o 2,4 milionů vyšší, než navrhuje ministerstvo financí. Neshoda panuje na navýšení peněz určených na ostatní osobní výdaje, tedy na odměny z dohod o provedení práce a o pracovní činnosti.

V příštím roce se uskuteční volby do Sněmovny. Sněmovna chce proto víc peněz na obměnu výpočetní techniky pro poslance – o 25,6 milionu korun. Peníze na odchodné poslanců se mají navýšit o 2,24 milionu korun. O 20 milionů mají vzrůst výdaje na investice. Na platy poslanců by mělo jít 276,5 milionu korun.

Rozpočet Senátu by měl v příštím roce klesnout téměř o deset milionů korun. Důvodem je hlavně snížení objemu peněz na investice o 8,1 milionu, které chce horní komora financovat z ušetřených peněz z předchozích let. Běžné výdaje by měly klesnout o 1,7 milionu korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 15 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.