Ilustrační FOTO - Pixabay

Další oběť rasismu v USA

Ve Spojených státech v těchto dnech vzbuzuje vlnu pobouření a úzkosti další smrt mladého černocha zabitého ozbrojeným bílým mužem. Ahmaud Arbery (25) byl zastřelen už na konci února, větší pozornosti se ale případu dostalo až minulý týden.

Arbery přišel o život nedaleko svého bydliště v Brunswicku ve státě Georgia. Podle rodinných příslušníků se chtěl jít proběhnout, dva muži jej ale následně na ulici konfrontovali, údajně proto, že jej považovali za pachatele dřívějšího vloupání. Na videu, které podle televize CBS natočil další přítomný muž, je vidět následná potyčka, zaznívají tři výstřely, po nichž se napadený mladík hroutí k zemi.

Více než dva měsíce policie v souvislosti s Arberyho smrtí nikoho nezatkla, úterní zveřejnění asi půlminutového záznamu z místa činu ale přineslo zlom ve vyšetřování. O dva dny později skončili ve vazbě 64letý bývalý policista Gregory McMichael a jeho 34letý syn Travis. Vyšetřovatelé předtím podle ČTK uvedli, že otec a syn měli při setkání s Arberym dvě střelné zbraně a že mladší z dvojice mladíka tmavé pleti zastřelil.

»Novodobé zlynčování, které postihlo pana Arberyho, je jen další připomínkou nechutného a podlého rasismu, který přetrvává v částech naší země,« řekl lídr státní pobočky celoamerické asociace NAACP bojující za práva nebělošského obyvatelstva James Woodall. »Lenivost a nečinnost justice u tohoto případu je hrozivým důkazem privilegovanosti bílé rasy, kterou jsou naše země a naše instituce nasáklé,« dodal trefně.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.