Ilustrační FOTO - Pixabay

Tržby ve službách se většinou snížily

Tržby za služby klesly v prvním čtvrtletí podle ČSÚ meziročně o 3,5 procenta. Statistici v té souvislosti upozornili, že 1. čtvrtletí letošního roku mělo o jeden pracovní den více než loňský 1. kvartál. Růst tržeb letos vykázaly pouze informační a komunikační činnosti.

Výsledky ovlivnila epidemie koronaviru, kvůli které byla řada provozoven část měsíce března uzavřena nebo měla omezený provoz.

Tržby v dopravě a skladování se snížily meziročně o 5,8 %. Dvouciferný pokles zaznamenala letecká (o 28,6 %) a vodní doprava (o 25,2 %). Nejvýrazněji ovlivnila celkový pokles objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava, jejíž tržby se snížily o 6,2 %.

V ubytování, stravování a pohostinství tržby klesly o 14,8 %. V ubytování se přitom snížily o 24,7 %, ve stravování a pohostinství o 11,1 %.

Tržby informačních a komunikačních činností se zvýšily o 4,2 %. Nejvíce vzrostly tržby telekomunikačním činnostem (o 10,3 %). Růst vykázala tvorba programů a vysílání (o 3,7 %), informační činnosti (o 3,2 %) a činnosti v oblasti v oblasti informačních technologií (o tři procenta).

V oblasti nemovitostí se tržby snížily o 0,8 %. Největší pokles vykázaly realitní kanceláře a správa nemovitostí (o 3,4 %).

Tržby v profesních, vědeckých a technických činnostech klesly o 1,4 %. Největší snížení vykázaly architektonické a inženýrské činnosti (o 6,5 %). Nižší tržby zaznamenaly také reklamní agentury a průzkum trhu (o 1,3 %) a činnosti vedení podniků a poradenství v oblasti řízení (o 1,2 %). Rostoucí tržby naopak zaznamenaly právní a účetnické činnosti (o 6,3 %).

V administrativních a podpůrných činnostech tržby klesly o deset procent. Nejvýrazněji se pokles projevil u cestovních agentur (o 27,2 %) a agentur práce (o 12 %).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.