Dariga odvolána

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev jmenoval svého spolupracovníka Maulena Ašimbajeva členem horní komory parlamentu a vzápětí jej senátoři jednohlasně zvolili svým novým předsedou.

Tuto funkci až do první květnové soboty zastávala nejstarší dcera stále vlivného kazašského exprezidenta Nursultana Nazarbajeva Dariga, kterou ale Tokajev dekretem odvolal. Agentura AP tuto mocenskou rošádu označila za upevnění Tokajevovy moci ve středoasijské zemi, bohaté na ropu a plyn.

Kasym-Žomart Tokajev. FOTO - Wikimedia commons

Dariga Nazarbajevová se stala šéfkou horní komory parlamentu loni 19. března, tedy ve stejný den, kdy její otec nečekaně ohlásil své odstoupení. Nazarbajev stál v čele Kazachstánu tři desetiletí nejprve jako předák místních komunistů a po zániku Sovětského svazu v roce 1991 jako první prezident. Očekávalo se, že jej v čele státu nahradí jeho dcera, ale Nazarbajev jmenoval úřadujícím prezidentem dosavadního předsedu senátu Tokajeva a podpořil jej v červnových volbách, připomněla agentura AP. Devětasedmdesátiletý Nazarbajev, který zůstává předsedou bezpečnostní rady a vládní strany, se k sesazení své dcery nijak nevyjádřil. Maulen Ašimbajev, který se nyní stal formálně druhým mužem v zemi, byl od loňského prosince zástupcem šéfa Tokajevovy prezidentské kanceláře.

Odvolání Nazarbajevovy dcery překvapilo analytiky, z nichž mnozí považovali Tokajeva za přechodné řešení a očekávali, že Nazarbajev dosadí do čela státu příslušníka své rodiny, poznamenala agentura AFP. Dodala, že k mocenským změnám dochází v době, kdy Kazachstán prochází jednou z nejvážnějších krizí ve svých dějinách kvůli pandemii koronaviru a prudkému pádu cen ropy, představující hlavní položku kazašského exportu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.