Ilustrační FOTO - Pixabay

Americký zájem o Grónsko

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa hodlá podpořit Grónsko milionovými investicemi.

Celkově na ostrov patřící formálně Dánsku poputuje na civilní projekty částka 12,1 milionu dolarů (asi 308 milionů korun. Z americké rozvojové pomoci Grónsku má profitovat zejména tamní těžební průmysl, turismus i školství. USA rovněž plánují v hlavním městě Nuuku otevřít konzulát.

Podle grónského premiéra Kima Kielsena je na vytvoření úzkého vztahu s USA potřeba čas. »Ale tato dobrá zpráva potvrzuje, že naše práce na budování konstruktivních vztahů se Spojenými státy nese ovoce,« dodal.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Američané jsou vítáni, pokud chtějí v Grónsku investovat,« citovala agentura AP opoziční političku Aaju Chemnitzovou Larsenovou. »Ale je důležité si vyjasnit, že Grónsko za to Spojeným státům nebude nic dlužno. Máme pochybnosti o tom, co kromě vlivu doopravdy chtějí.«

Největší ostrov planety, kde však žije pouhých 80 000 obyvatel, je do značné míry autonomní, oficiálně ale patří Dánskému království.

Trump loni v září nabídl dánským činitelům, že Spojené státy ostrov koupí. Poté, co jej dánská premiérka Mette Frederiksenová odmítla, zrušil Trump chystanou cestu do Kodaně.

Bílý dům chtěl podle médií Kodani v rámci kontraktu nabídnout převzetí každoroční subvence, kterou dánská vláda autonomnímu Grónsku poskytuje. Jde o 600 milionů dolarů (asi 14 miliard Kč), které by se Washington zavázal vyplácet po neomezenou dobu. Kromě toho by Dánsko dostalo jednorázově blíže neurčenou vysokou částku.

Americká velvyslankyně v Kodani Carla Sandsová uvedla, že Arktida stojí v současnosti v popředí zájmu mnoha zemí. Vyjádřila také obavu z vojenských aktivit států v arktické oblasti. Ale jsou to USA, kdo mají na základě letité dohody s Dánskem již nyní prakticky neomezené právo využívat vojenskou leteckou základnu Thule, která leží na grónském území asi 1200 kilometrů za polárním kruhem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.