Pocta sovětským vojákům padlým na Příbramsku

Boje druhé světové války ve střední Evropě skončily 9. května v Praze a v noci z 11. na 12. května 1945 u Slivice, ale lidé umírali dál, například na následky zranění. Patřili mezi ně i sovětští vojáci, kteří jsou pochováni na Březových Horách.

U pěkně upraveného hrobu těchto hrdinů na březohorském hřbitově se sešli v úterý zástupci Klubu českého pohraničí, komunistů, Levicového klubu žen a Veteránů Policie, aby na jejich památku položily květy k pamětní desce s jejich jmény a velkou pěticípou hvězdou.

Ještě v den, kdy k ránu zazněly poslední výstřely u obce Milín, zemřel seržant Jegor Ivanovič Magin. O den později, to je 13. května, nepřežili svoji dlouhou a těžkou bojovou cestu nadporučík Bělov, Michail Bulkilo a Ivan Fedorovič Makejak. Poté 18. května prohráli svůj boj o život Pavel Fedorovič Pestov a Ivan Fedorovič Zorin. Posledním, kdo jsou pochováni společně s nimi, je seržant Ivan Škurnja, který zemřel 21. května.

Všude se v té době slavilo vítězství nad fašistickým Německem. Kvetly šeříky, tančilo se a zpívalo.

Pro spolubojovníky jmenovaných, jejich známé a hlavně pro jejich nejbližší je spojeno osvobození Československa s velkým smutkem, který si, jak se přesvědčujeme v těchto dnech, ne každý dokáže uvědomit. O to víc si příslušníci Rudé armády i všichni ostatní bojovníci za naši svobodu zaslouží velkou úctu současníků.

Miroslav MARŠÁLEK, člen Národní rady KČP

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 18 hlasů.

Miroslav MARŠÁLEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2020-05-12 09:49
Mám osobní vzpomínky,hluboce se klaním,odsuzuji buranské chování
některých jedinců k památce padlých hrdinů a jejich rodinných
příslušníků.
kozpav
2020-05-12 08:27
Velký dík Rudé armádě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.