Ilustrační FOTO - Pixabay

Doba roušková pomalu končí

Vláda se rozhodla, vzhledem k dobré epidemiologické situaci, rozvolnit ještě více některá restriktivní opatření přijatá kvůli hrozbě nákazou koronavirem. Již 25. května budou tudíž lidé moci odložit venku roušky, hlavní symboly českého boje proti epidemii.

Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nutné bude však nadále udržovat rozestupy nad dva metry.

Povinnost nosit roušky zůstává pro vnitřní prostory, prostředky veřejné dopravy, taxislužby a dále pro vnější prostory v případě, že se alespoň dvě osoby nacházejí ve vzdálenosti bližší než dvou metrů. Netýká se to členů domácnosti. »Řešíme v tomto přechodném kroku situace, kdy lidé jsou osamoceni někde na procházce, není nikdo v blízké vzdálenosti kolem nich. V takových případech nebudou muset nosit roušku, v ostatních ano,« řekl Vojtěch.

Od úterý 12. května pak ministerstvo přidává do opatření výjimku pro účastníky přijímacích řízení a členů zkušebních institucí na školách, a také u účastníků státních zkoušek na vysokých školách při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru a maximálně 15 osobách v místnosti. Výjimku ministerstvo přidalo také pro pacienty a zdravotnické pracovníky, kteří nebudou muset mít roušku po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.

Co se týče povinnosti nosit roušku ve vnitřních prostorách, podle Vojtěcha by opatření mělo trvat ještě nějaký čas. »To jsou skutečně rizikové provozy, kde se setkává velký počet lidí nablízko,« řekl ministr s poukazem na MHD nebo obchody.

Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Výjimku v nošení už mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Omezení, podle kterého smějí do větších obchodů potravin a drogerií mezi 8.00 a 10.00 jen osoby starší 65 let, zůstává naopak nadále v platnosti. Kabinet záležitost probíral, a byť jsou na pokračování úpravy různé názory, rozhodl ji nechat zatím v platnosti, řekl Vojtěch. Opatření z druhé poloviny března má chránit seniory jako skupinu nejvíce ohroženou vážným průběhem choroby COVID-19.

O tom, že by mohl kabinet pravidla o nakupování seniorů rozvolnit, mluvil v České televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Kabinet se podle ministra zdravotnictví k záležitosti vrátí později. »Je část seniorů, kteří toto privilegium využívají,« vysvětli ministr.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. FOTO - Wikimedia commons

Vláda na začátku nouzového stavu nákupní dobu pro seniory několikrát změnila. Nejprve od čtvrtka 19. března měli senioři vyhrazenou dobu mezi 10.00 a 12.00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Po prvním dnu účinnosti ale kabinet opatření upravil a hodiny posunul na dobu mezi 7.00 a 9.00, omezení se také přestalo týkat lékáren.

Vedle majitelů a zaměstnanců provozoven zahrnulo opatření nově držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. Necelý týden od platnosti původního opatření se pak vyhrazená doba posunula na čas od 8.00 do 10.00. Kabinet ji navíc omezil na prodejny potravin a drogerie přes 500 metrů čtverečních. Menší prodejny musí zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně.

Zbývající zákazy týkající se provozu obchodů a omezení dalších činností převede vláda z režimu krizového zákona na opatření podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Kabinet tímto způsobem udrží v platnosti potřebná opatření od 18. května, kdy už nebude platit nouzový stav, do 25. května, kdy nastane další vlna uvolňování opatření proti novému typu koronaviru.

Kabinet dál setrvává na názoru, že už znovu o prodloužení nouzového stavu, který v ČR platí od 12. března, nebude žádat. »Ale ty zbytkové provozy, jak je to v poslední vlně uvolňování, budou do 25. května regulovány přes zákon o ochraně veřejného zdraví,« dodal Vojtěch.

Kabinet minulý týden řešil, jak naložit s tím, že nouzový stav skončí 17. května a řada jeho opatření má platit nejméně o týden delší dobu. Rozhodl se nakonec předložit zákon o mimořádných opatřeních s dočasnou účinností, který dá ministerstvu zdravotnictví do konce roku širší pravomoci k omezování činnosti obchodů a dalších provozů. Kabinet se s ohledem na soudní verdikty rozhodl přechodné období mezi koncem stavu nouze a účinností dočasné legislativy regulovat činnosti prostřednictvím mimořádných opatření.

Veřejné zakázky na výrobu ochranných prostředků proti šíření koronaviru půjdou zadávat ve zjednodušeném řízení i po skončení nouzového stavu. Má to zajistit novela zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou vláda rovněž schválila. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které normu předložilo, vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji, není vhodné trvat na úkonech, které mají zajistit kvalifikaci dodavatele nebo svolat hodnotící komisi.

V případě zadávacích řízení, kde na trhu existuje jen jeden dodavatel, lze podle novely požadavky na kvalifikaci považovat za nadbytečné.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.