Spolek Pionýr k táborům pro letošní léto

Letní tábory jsou v posledních týdnech velké téma. Budou letos vůbec? Jak budou vypadat? »Pro spolek s desítkami let táborové tradice, jako je Pionýr, to není jednoduchá situace. Snažíme se být připraveni na různé varianty,« říká Martin Bělohlávek, předseda Pionýra.

Proč jsou tábory náhle tak horké téma? Varianta, že by letní prázdniny proběhly bez nich, vyvedla mnoho lidí z míry, a zřetelně tak poukázala na to, jak významnou společenskou službu tábory představují. Jsou důležité nejen pro děti, které se na ně těší, mohou se na nich naučit řadu užitečných věcí a mají příležitost v přírodě prožívat dobrodružství s kamarády. Jsou důležité také pro ekonomiku, protože jsou jedním z řešení péče a bezpečného programu pro děti, když rodiče pracují – což asi bude obzvlášť letos hodně potřeba.

Připravujeme se

I když letos je konání letních táborů prozatím velká neznámá (poslední zprávy přinášejí naději, že i letos bude snad léto táborové), v Pionýru nezahálejí. Již od počátku nouzového stavu chystají možné scénáře a k nim náležitá opatření, jak dokládá tisková zpráva Pionýra zaslaná Haló novinám Jakubem Kořínkem.

Pořadatelé pionýrských táborů jsou seznámeni s různými modelovými situacemi, včetně eventuality nekonání letní činnosti. Díky širokému zázemí kvalifikovaných vedoucích a instruktorů nevznikl v Pionýru tlak na zajištění vzdělávacích akcí. Přesto má Pionýr připraveno i náhradní řešení. Připravují táborové vedoucí na události, které mohou nastat, jako například zásah chytré karantény – »vytrasování« některého účastníka jako potenciálně nakaženého. Je sestaven – a průběžně aktualizován – přehled organizačních a hygienických opatření pro zajištění bezpečného průběhu letní činnosti.

Představitelé Pionýra připouštějí i možnost, že léto bude bez táborů, byť je to pro ně představa, jak uvedli, značně trudná. »Pionýrské tábory totiž nejsou podnikatelskými aktivitami, na kterých bychom existenčně záviseli. Většinu práce navíc odvádějí dobrovolníci bez nároků na finanční odměnu,« říká Bělohlávek a dodává, že tábory jsou pro ně důležitou součástí celoroční činnosti s významnou, mnohdy i šedesátiletou tradicí, ale bezpečnost a zdraví dětí a dalších lidí je přednější. »Stále pro nás platí Osmero dobrého tábora a jeden z jeho bodů, ‚Tábor je bezpečný‘,« zdůraznil.

Kde další informace?

Letní tábory letos určitě nebudou stejné, ale z. s. Pionýr podle vyjádření jeho představitelů udělá vše pro to, aby v případě, že je bude možné uskutečnit, ty pořádané pionýrskými skupinami byly i o těchto prázdninách »Opravdu dobré«. Dostupné informace pro rodiče i pořadatele táborů v přehledné a průběžně aktualizované podobě na adrese www.dobrytabor.cz.

(za, mh)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Pionýr, z. s.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 15 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.