Ilustrační FOTO - Pixabay

V nemocnici zabili novorozence

Nejméně 13 lidí zabili a 15 dalších zranili neznámí ozbrojenci, kteří zaútočili na nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Asi 100 lidí se podařilo z objektu evakuovat.

Na záběrech zveřejněných afghánskou televizí TOLO bylo vidět, jak příslušníci afghánských speciálních sil odnášejí z místa v náručí novorozence a odvádějí matky. Dvě novorozeňata jsou i mezi oběťmi.

Zdravotnické zařízení, které má kapacitu 100 lůžek, se nachází v chudé čtvrti v západní části Kábulu a spolupracuje s mezinárodní organizací Lékaři bez hranic (MSF). MSF na svých internetových stránkách uvádějí, že ve zmíněné nemocnici provozují porodnici.

Útok tří ozbrojenců oblečených v policejních uniformách začal kolem 10.00 místního času (07.30 SELČ). Podle svědků byly v metropoli slyšet výbuchy a střelba a nad nemocnicí stoupal dým. Na místo dorazili příslušníci afghánských bezpečnostních sil, kteří podle agentury Reuters po několikahodinových střetech útočníky zlikvidovali. Radikální hnutí Tálibán prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odmítlo, že by se na přepadení podílelo.

Agentura Reuters připomněla, že v posledních měsících se k řadě násilností v Kábulu přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Některé z atentátů provedla i ve čtvrti, kde se nachází uvedená nemocnice a kde bydlí mnoho příslušníků menšinového etnika Hazárů. Ti se hlásí k šíitské větvi islámu a jsou opakovaně terčem sunnitských bojovníků IS.

V pondělí afghánské bezpečnostní síly oznámily, že zadržely tři vysoké představitele Islámského státu, včetně jeho regionálního vůdce Omara Chorásáního.

Útok na pohřeb

Nejméně 24 mrtvých a 68 zraněných si pak vyžádal další útok - na pohřební obřad na východě Afghánistánu. Pohřbívaným byl místní policejní velitel a obřadu se účastnili vládní představitelé i jeden z poslanců afghánského parlamentu. Sebevražedný atentátník odpálil výbušniny jen o hodinu později, než došlo k útoku na nemocnici. K sebevraždě došlo, když se na místě pohřbu shromáždily desítky truchlících.

Také provincie Nangarhár, která přiléhá k pákistánským hranicím, je považována za hlavní základnu bojovníků IS. Působí tam ale i hnutí Tálibán, které často útočí na afghánské bezpečnostní složky. Tálibán nicméně již odmítl, že by byl i za tento útok odpovědný.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-05-13 09:42
Dost otřesný výsledek dvacetiletého amerického "boje" za
demokratizaci okupovaného státu ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.