Ilustrační FOTO - Pixabay

Francie vyzvala k postihu Izraele za anexe

Francie vyzvala ostatní členské země Evropské unie, aby zvážily postih, pokud se Izrael rozhodne zabrat části palestinského Západního břehu Jordánu.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení nelegálních židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. O zahájení diskuse na půdě EU v pondělí informovala s odvoláním na tři diplomatické zdroje z EU agentura Reuters. Dodala, že spojenci Izraele, k nimž se řadí i ČR, by ji mohli ovšem zablokovat. Odmítavě se k anexi staví Británie.

Podobně jako Francie chtějí i Belgie, Irsko a Lucembursko jednat o možném ekonomickém postihu Izraele na pátečním setkání ministrů zahraničí EU. Na kolektivní akci se musí shodnout všechny státy EU.

Izraelský pravicový premiér Benjamin Netanjahu řekl, že o rozšíření izraelské suverenity na židovské osady na Západním břehu Jordánu a na údolí řeky Jordán se má začít v Izraeli debatovat co nejdříve. Očekává se, že toto téma bude na pořadu jednání i při návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Izraeli. USA už oznámily, že s rozšířením izraelské suverenity na osady a údolí Jordánu souhlasí, zároveň ale podporují vznik demilitarizovaného palestinského státu (což je přitom v přímém rozporu). Pompeo už řekl, že je na Izraeli, zda se rozhodne část Západního břehu anektovat…

Pro Palestince je tento plán nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž měl vzniknout palestinský stát.

Zdroje Reuters podle ČTK neuvedly, jakou podobu by eventuální protiopatření EU vůči Izraeli měla mít. Vlády zemí EU budou muset požádat Evropskou komisi a Evropskou službu vnější akce (EEAS), aby vypracovaly seznam možností.

V partě s USA a Maďary?

Jak připomíná Reuters, na společné unijní akci se musejí shodnout všechny členské země, přičemž se očekává, že od samého počátku budou proti spojenci Izraele, k nimž se řadí Maďarsko a také ČR.

Mluvčí EU se v pondělí k unijní diskusi odmítl vyjádřit, řekl pouze, že »anexe odporuje mezinárodnímu zákonu a pokud na ni dojde, EU náležitě zareaguje«.

James Cleverly v parlamentu ujistil, že Británie anexi nepodpoří. »Dlouhodobě anexi částí Západního břehu Jordánu nepodporujeme. Pokud se tak stane, ztíží to řešení (izraelsko-palestinského konfliktu) v podobě dvou států,« vysvětlil.

Izrael s EU spolupracuje v rámci výzkumného a inovačního programu Horizon 2020, do nějž se od roku 2014 investovalo 80 miliard eur (2,2 bilionu korun). Pro Izrael je EU hlavní obchodní partner a Izrael se těší obchodním výhodám…

Jak upozorňují izraelská média, příznivci anexe v Izraeli chtějí zábor prosadit před americkými listopadovými prezidentskými volbami. Očekávají, že jejich nároky pravicový prezident Donald Trump, který bude mandát obhajovat, podpoří, protože tím získá ještě větší podporu mezi proizraelskými voliči. Jeho pravděpodobný soupeř, demokrat Joe Biden, už řekl, že je proti jednostranným krokům Izraele.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.