Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Ilustrační foto - wikimedia commons

Venezuela. Guaidó o puči věděl

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož na 60 zemí včetně USA od loňska nesmyslně uznává za prozatímní hlavu Venezuely, přijal v pondělí demisi dvou svých poradců.

Ti rezignovali na funkce v Guaidóově strategickém týmu poté, co minulý týden vyšlo najevo, že vloni na podzim jednali v Miami s firmou bývalého člena amerických speciálních jednotek o pomoci při svržení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Informovala o tom agentura Europa Press.

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó. FOTO - Wikimedia commons

Politický analytik Juan José Rendón, který v minulosti radil politikům v prezidentských volebních kampaních v řadě zemí Latinské Ameriky a který nyní žije v Miami, podal demisi na funkci v Guaidóově týmu v pondělí spolu s opozičním poslancem Sergiem Vergarou. Oba v této souvislosti automaticky uvedli, že o takzvané Operaci Gedeón nevěděl ani Guaidó, ani »přátelské země«, tedy Kolumbie a USA. Cílem operace bylo zajmout Madura a klíčové členy jeho režimu a dovézt je do USA, kde účelově čelí obvinění z obchodu s drogami.

»Rozhovory strategické komise se zástupcem Silvercorpu skončily 8. listopadu 2019,« uvedl v prohlášení Vergara. Podle něj i Rendóna to byla jen předběžná jednání a operaci Gedeón nakonec komise venezuelské opozice neodsouhlasila. Podle nich majitel bezpečnostní firmy Silvercorp Jordan Goudreau, který dříve bojoval mj. v Iráku a Afghánistánu, operaci spustil na vlastní pěst. Sám se jí ale zřejmě neúčastnil, zatčeni byli jiní dva bývalí američtí vojáci.

Americký deník Miami Herald v pondělí napsal, že klíčovým hráčem v najmutí firmy Silvercorp byl Rendón a že v Miami se uskutečnilo několik jednání. Deník ovšem s odvoláním na své zdroje uvedl, že Guaidó o přípravách puče věděl. Podle dokumentů zveřejněných minulý týden listem The Washington Post (WP) nejméně jednu z více dohod se Silvercoprem Guaidó dokonce podepsal.

Deník Miami Herald v pondělí také napsal, že Guaidóovi poradci jednali se Silvercoprem o ročním kontraktu na ochranu prozatímní Guaidóovy vlády před kolumbijskými bojůvkami podporujícími Madura a Madurovými polovojenskými skupinami zvanými colectivos. Celkem za to měla americká firma dostat 212 milionů dolarů (asi 5,3 miliardy korun).

Venezuelská vláda prezidenta Madura předminulou neděli oznámila, že odvrátila pokus o námořní invazi, kterou zorganizovala opozice spolu s kolumbijskou vládou a Spojenými státy. Obě tyto země podporují Guaidóa, ale od operace se podle ČTK oficiálně distancovaly.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 23 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jocky
2020-05-17 14:21
lesnybrate, uklidni se a hlavně, už nepiš pod vlivem drog, nesvědčí
ti to. Vypadáš dost trapně, přesně jako ti opilci v hospodě na
Žižkově nebo v Řeporyjích, když po šestém pivu zdvihají pravici a
řvou - hail! Největším zločinem rudé tyranie, což zřejmě
nechápeš, bylo, že za peníze, které získala v době svého nástupu k
moci znárodněním ropných vrtů, dala najíst chudým dětem.
lesnybrat
2020-05-14 20:41
Juan Guaido je jediným legitimním prezidentem Venezuely. Maduro je
uznáván pouze diktátorskými režimy.Přeji Juanu Guaidovi úspěch v
boji proti rudé tyranii!!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.