Ilustrační FOTO - Pixabay

Rejstřík církví za 11 milionů

Ministerstvo kultury chce za 11 milionů korun vytvořit nový rejstřík církví a náboženských společností. Ze státního rozpočtu by pro tento záměr úřad potřeboval dva miliony korun, devět milionů korun by měl získat z evropských zdrojů.

Na dalších 18,8 milionu korun by měl přijít pětiletý provoz databáze, její rozvoj a školení personálu. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí předloží vládě ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Rejstřík církví a náboženských společností by měl nahradit stávající databázi, která podle ministerstva nevyhovuje aktuálně platným standardům. V novém rejstříku půjde ukládat elektronické dokumenty s prodloužením doby jejich čitelnosti před vložením do úložiště spolu s ošetřením jejich důvěryhodnosti.

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Ceny projektu vzešly z vítězné nabídky vysoutěžené v rámci otevřené nadlimitní veřejné zakázky.

V České republice je aktuálně registrováno 43 církví a náboženských společností, zatím poslední zapsanou bylo loni v březnu Společenství baptistických sborů. Dvě desítky církví stát registrovat odmítl.

V rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi uzavřelo smlouvu se státem 17 církví, které na základě této dohody dostávají každý rok poměrnou částku jako náhradu za majetek, který podle zákona vydat nelze. Loni pro všechny církevní společnosti, které se státem podepsaly dohodu, činila suma 2,08 miliardy, katolická církev z toho získala asi 1,3 miliardy. Příspěvek na činnost církve loni činil pro všechny příjemce dohromady 1,23 miliardy korun, pro katolickou církev 759 milionů. Bude se vyplácet do roku 2030, kdy nastane odluka církve od státu.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.9, celkem 13 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.