Ilustrační FOTO - Pixabay

32 milionů pro muzeum železnice

Ministerstvo kultury plánuje koupit dva pozemky a budovu v bývalém depu na Masarykově nádraží v Praze. Nemovitosti by mělo dostat Národní technické muzeum (NTM), které v areálu již provozuje Muzeum železnice a elektrotechniky. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 32,2 milionu korun bez DPH.

Dva pozemky mají celkovou výměru 3869 metrů čtverečních a na jednom z nich je budova. Pozemky a budovy jsou podle materiálu připraveného pro vládu důležité pro Muzeum železnice a elektrotechniky, nacházejí se za východní hranicí stávajícího areálu muzea. »Nákup pozemků zajistí majetkoprávní celistvost areálu a potřebný přístup ke stávajícím objektům, ke kterým má NTM příslušnost hospodařit,« uvádí ministerstvo kultury v návrhu na odkup nemovitostí, který ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí předloží vládě. Pořizovaná budova rozšíří expoziční plochy připravovaného muzea, zejména pro uložení a prezentaci historických kolejových vozidel ze sbírky NTM.

Muzeum železnice a elektrotechniky by mělo vzniknout v roce 2028. Až se 19. května opět otevřou expozice Národního technického muzea v Praze na Letné, budou si tam návštěvníci moci prohlédnout jeho budoucí podobu.

Součástí výstavy jsou nejen architektonické studie, ale i část exponátů z připravovaných expozic. Je mezi nimi čtveřice drezín z různých období české železnice nebo unikátní magnetofon vyráběný v 50. letech minulého století výhradně pro státní účely. Výstava skončí 20. září. Návštěvníky seznamuje i s historií areálu někdejších železničních dílen Masarykova nádraží, který byl otevřen v roce 1845 jako součást původní olomoucko-pražské dráhy a svému účelu sloužil přes 150 let.

Dotaci na vznik nového muzea 1,68 miliardy schválila loni v lednu vláda.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 9 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.