Ilustrační FOTO - Haló noviny

Společnost ČEZ je vůči koronaviru odolná

Energetické společnosti ČEZ stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 14,2 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 22 % na 25,9 mld. Kč. Výrazné zvýšení zisku bylo způsobeno hlavně růstem cen elektřiny na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami.

ČEZ o tom informoval v tiskové zprávě. Pandemie koronaviru má na ČEZ pouze omezený dopad a ovlivní její hospodaření až ve druhém a třetím čtvrtletí. »Předpokládáme, že pandemie covid-19 ovlivní Skupinu ČEZ pouze dočasně a v omezené míře,« uvedl generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Člen představenstva ČEZ a ředitel divize finance Martin Novák očekává, že negativní dopad pandemie na provozní zisk Skupiny ČEZ bude přibližně tři až čtyři miliardy korun. »Celoroční zisk předpokládáme nyní pouze o jednu až dvě miliardy korun nižší, než jsme předpokládali před vypuknutím pandemie ve světě,« dodal Novák.

Provozní výnosy Skupiny ČEZ v 1. čtvrtletí vzrostly meziročně o 5,2 miliardy na 57 mld. Kč. »Těžili jsme ze střednědobého zajištění našich tržeb z výroby na velkoobchodních trzích, zajišťovací kontrakty v Německu nám navíc přinesly 1,4 mld. Kč vlivem zvýšení rozdílu mezi českými a německými tržními cenami elektřiny,« vysvětlil Beneš.

Elektrárny Skupiny ČEZ vyrobily v 1. čtvrtletí 16,6 terawatthodin elektřiny, o čtyři procenta méně než před rokem. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o pět procent. Produkce elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky stoupla o osm procent, a to zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.

K zisku Skupiny ČEZ v 1. kvartále významně přispělo také obchodování s komoditami. »Obchodní tým využil rozkolísání trhů s komoditami a do zisku Skupiny ČEZ za 1. čtvrtletí přispěl částkou přes dvě miliardy korun,« uvedl místopředseda představenstva firmy Pavel Cyrani.

Majoritním akcionářem společnosti ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 % akcií. Podnik má 32 200 zaměstnanců.

Loni čistý zisk ČEZ stoupl meziročně o 38 % na 14,5 mld. Kč. Vedení společnosti v půlce dubna navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu 34 Kč za akcii před zdaněním.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.