Ilustrační FOTO - Pixabay

V karanténě 3000 lidí

V karanténě kvůli ochraně před šířením koronaviru jsou v České republice nyní zhruba 3000 lidí. Počet klesá. Je přibližně takový jako na začátku epidemie před dvěma měsíci krátce před vyhlášením nouzového stavu. Lidí v izolaci ubylo za poslední den ve všech krajích.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnily Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ministerstvo práce. Od začátku března zatím do karantény s e-neschopenkou šlo 51 229 lidí.

ČR je v nouzovém stavu od 12. března. Školy se uzavřely o den dřív. Od pátku 13. března se omezil provoz restaurací. Od soboty pak vláda rozhodla o jejich uzavření a zavřená zůstala i většina obchodů. Od pondělí 16. března do ČR nemohli cizinci a Češi a lidé ze zahraničí, kteří v ČR žijí, se nedostali za hranice. Postupně se nařízení uvolňují. Nouzový stav by měl skončit 17. května.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Za poslední den ubylo lidí v karanténě ve všech krajích. Počet se mírně zvedl v okresech Blansko, Mělník, Nymburk, Rakovník a Znojmo, citelněji pak v Prostějově. V některých místech zůstal beze změn. Za poslední den do karantény v Česku nastoupilo podle ministerstva 156 lidí. V květnu lékaři do izolace poslali zatím 1617 osob. V dubnu to bylo 13 614 lidí a v březnu 35 998.

Množství těch, kteří se do karantény dostali, rostlo postupně každý den do 26. března. Tehdy bylo doma s karanténní e-neschopenkou zhruba 22 400 osob. Od té doby celkový počet klesá. Zvedne se mírně vždy jen těsně po víkendu či volných dnech.

Šíření nákazy má v ČR bránit takzvaná chytrá karanténa, kterou stát spustil 1. května. Místo plošných opatření by měla umožnit omezení v místech, kde by se infekce objevila. K využití dat z mobilů a platebních karet, která mají usnadnit dohledání kontaktů z posledních dnů, musí dát lidé souhlas. Zapojit by se dál měla mobilní aplikace eRouška či sdílení polohy přes Mapy.cz.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Stát mu případně proplatí 80 procent této náhrady do 39 000 korun. Příspěvek se stanoví ze superhrubé mzdy.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.