Ilustrační FOTO - Pixabay

Afghánský prezident nařídil armádě útočit

Afghánský prezident Ašraf Ghaní nařídil armádě přejít z režimu aktivní obrany k ofenzivnímu postupu vůči povstalcům. Reagoval tak na úterní útoky vzbouřenců na porodnici v Kábulu a na pohřeb na východě Afghánistánu, které si dohromady vyžádaly na čtyři desítky lidských životů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo následně vyzval afghánskou vládu a hnutí Tálibán, aby pachatele činu pohnaly ke spravedlnosti, informovaly agentury AP a Reuters.

»V zájmu zajištění bezpečnosti na veřejných místech a zmaření útoků Tálibánu a dalších teroristických skupin nařizuji afghánským bezpečnostním silám přejít od režimu aktivní obrany k ofenzivnímu a zahájit operace proti nepřátelům,« sdělil prezident Ghaní v televizním projevu. Obvinil v této souvislosti Tálibán, že »nepřestal bojovat a zabíjet Afghánce«. »Místo toho zintenzivnili útoky na naše krajany a na veřejná místa,« prohlásila afghánská hlava státu.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní. FOTO - Wikimedia commons

Pompeovo zdůraznění

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo však ve svém vyjádření zdůraznil, že Tálibán odmítl zodpovědnost za útoky, které byly podle šéfa americké diplomacie »činem čistého zla«. Nejméně čtyřiadvacet mrtvých a šedesát osm zraněných si vyžádal úterní útok sebevražedného atentátníka na pohřební obřad v provincii Nangarhár. V porodnici v metropoli Kábulu tříčlenné komando ozbrojenců, než bylo zlikvidováno, podle upřesněných údajů připravilo o život šestnáct lidí, včetně dvou novorozenců.

Tálibán útok popírá

Nikdo se zatím k útoku v Kábulu nepřihlásil, Tálibán ale popřel, že by měl přepadení porodnice na svědomí. Nicméně jak islamistické hnutí Tálibán, tak i organizace Islámský stát (IS) často útočí na afghánské i zahraniční vojáky a afghánské příslušníky bezpečnostních sil a nezřídka se při tom stanou oběťmi civilisté. Afghánská armáda v poslední době zaujala defenzivní postup v zájmu uzavření mírové dohody s Tálibánem, po uvedeném útoku nastala změna.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.