Ilustrační FOTO - Pixabay

Člověk zkrátil Dunaj

Veletok Dunaj v uplynulých dvou staletích přišel o 134 kilometrů své původní délky v důsledku lidských zásahů. Plyne to z mezinárodní studie, která zkoumala usazeniny řeky po celé její délce kolem 2850 kilometrů, uvedla agentura DPA.

Bavorský zemský úřad pro životní prostředí v úterý v Augsburgu sdělil, že Dunaj se od poloviny 19. století zkrátil o 134 kilometrů, ale je také užší, místy až o 40 %. Změny jsou důsledky terénních úprav, protipovodňových opatření nebo přehrad. Experti zkoumali negativní důsledky stavební činnosti a navrhli protiopatření. Problém spočívá v tom, že po stavebních zásazích se látky, které by jinak odnesla voda do delty Dunaje, usazují podél toku, čímž vodstvo trvale proměňují. Dunaj pramení v německém pohoří Schwarzwald a protéká také mimo jiné Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Srbskem či Rumunskem. Chorvatsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina mají přístup jen k jednomu břehu této mnohde hraniční řeky. Na řece leží hlavní města čtyř evropských států: Vídeň, Bratislava, Budapešť a Bělehrad.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.