Ilustrační FOTO - Pixabay

Další izraelské násilí a zvůle

Patnáctiletý palestinský mladík zahynul při střetech Palestinců s izraelskou armádou na jihu okupovaného Západního břehu Jordánu. Izraelští vojáci střelili chlapce do hlavy v uprchlickém táboře Favvár nedaleko města Hebron, sdělilo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Čtyři další Palestinci utrpěli při potyčkách zranění.

Izraelská armáda uvedla, že v táboře prováděla operaci s cílem zadržet lidi »podezřelé z teroristických aktivit« a přitom se na místě rozpoutaly nepokoje. »Vzbouřenci« prý po vojácích házeli kameny, Molotovovy koktejly a výbušná zařízení. »Armáda odpověděla opatřeními k potlačení nepokojů a ostrou palbou,« uvedly izraelské ozbrojené složky s tím, že mají informace o zabitém Palestinci. K incidentu došlo den po smrti izraelského vojáka, kterému při razii na severu Západního břehu Jordánu někdo z hloučku Palestinců hodil na hlavu kámen.

Do Izraele přicestoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo, aby zde jednal o další krádeži palestinského území, tedy o izraelském plánu na zabrání části palestinského Západního břehu Jordánu. V Jeruzalémě se sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Jde o první zahraniční cestu šéfa americké diplomacie po téměř dvou měsících, poznamenaných celosvětovým šířením koronaviru, napsala AFP. Kromě výbušného tématu připojení židovských osad v Předjordánsku k Izraeli byly na programu jednání také pandemie nemoci COVID-19 a otázka Íránu, s nímž mají USA i Izrael napjaté vztahy. Krátce po svém příletu Pompeo napadl Írán, že pokračuje v »podněcování teroru« navzdory koronavirové krizi, která tvrdě dopadá na jeho obyvatelstvo. Šéf americké diplomacie je podle AP prvním zahraničním činitelem, který Izrael od ledna navštívil. Byla mu přitom udělena výjimka, aby po vstupu do země nemusel absolvovat dvoutýdenní karanténu. Při jednodenní návštěvě se setkal také s Netanjahuovým dřívějším soupeřem z parlamentních voleb a nynějším novým koaličním partnerem Bennym Gancem.

Ilustrační FOTO - Pixabay

O rozšíření izraelské suverenity na židovské osady na Západním břehu Jordánu a na údolí řeky Jordán se má začít v Izraeli debatovat v červenci. USA už oznámily, že anexi podpoří, pokud bude Izrael současně souhlasit se zahájením mírových rozhovorů s Palestinci o vzniku demilitarizovaného palestinského státu. Pro Palestince je ovšem tento plán nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž měl vzniknout palestinský stát. Proti anexi se staví i řada západních spojenců Izraele. Příznivci anexe v Izraeli chtějí věc prosadit před americkými listopadovými prezidentskými volbami. Očekávají, že jejich nároky prezident Donald Trump, který bude mandát obhajovat, podpoří, protože tím získá ještě větší podporu mezi proizraelskými voliči. Jeho pravděpodobný soupeř, demokrat Joe Biden, už řekl, že je proti jednostranným krokům Izraele.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 9 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.