Ilustrační FOTO - Pixabay

Iráčanky nemohou zpět. Mají zabrané domovy

Stovky tisíc Iráčanek, které v minulosti uprchly před boji proti Islámskému státu (IS) do jiných částí země, se teď nemohou dostat zpět do svých domovů. Jak oznámila Norská rada pro uprchlíky (NRC), brání jim v tom nečinnost úřadů a také zábor jejich nemovitostí místními lidmi.

Stačí k tomu jakékoli podezření, že rodina měla něco společného s teroristickým IS, informovala agentura AP. Na překážky podle NRC tak naráží 11 % uprchlých Iráčanek.

Sabaha Ahmadová (73) strávila roky v táborech na severovýchodě Iráku, v iráckém Kurdistánu. Je ze Širkátu v sunnitském regionu provincie Salláhaddín, odkud uprchla v roce 2016. »Nemohu zpět, protože kmen nám vstup zakázal. Obvinili mého syna z členství v IS, ale to není pravda. Udělali to, protože chtěli naše pozemky,« řekla žena.

Podle NRC vypovědělo devět procent žen dotázaných v provinciích Dahúk, Ninive, Kirkúk a Anbár, že jejich nemovitosti zabrali příbuzní, kmenoví vůdci, milice a bezpečnostní síly a teď brání návratu majitelů.

Zpráva NRC se opírá o výpovědi 1002 žen. Návrat je nemožný i při sebemenším náznaku možného spojenectví s IS, a to i když ženy mohou předložit platné dokumenty o vlastnictví nemovitosti. Některé mají problém, protože nemovitosti jsou napsány na manžele, kteří už ale zemřeli v bojích.

Právní řízení nyní navíc komplikuje epidemie COVID-19, protože soudy a právní služby nefungují. Irácký zákon ženám zaručuje vlastnická práva, avšak jejich uplatnění v případě uprchlic brání často místní kmeny.

Za bojů proti IS, který obsadil sever Iráku v roce 2014 a poražen tam byl roku 2017, odešlo z domovů šest milionů Iráčanů, což je 15 % obyvatel. Ahmadová řekla, že se snažila dovolat vůdce svého kmene, ale marně. »Mám strach o svá vnoučata,« řekla žena, která stále žije ve stanu v uprchlickém táboře.

Šťastněji skončil případ irácké jezídky Lajly Ajduové, kterou v 11 letech unesli členové IS a přinutili provdat se za jednoho z nich. Mladá žena s ním žila v Sýrii, manžel byl zabit při náletu a ona se pak dostala do tábora v severní Sýrii. Nyní je jí 17 let a podařilo se jí zkontaktovat svou rodinu v Iráku. Její návrat zkomplikovala epidemie, kvůli níž byla uzavřena irácko-syrská hranice. Podle agentury AFP se Ajduová nakonec v neděli do Iráku vrátila.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.