Ilustrační FOTO - Pixabay

Ve zvyšování cen teď dominují potraviny

Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly podle Českého statistického úřadu meziročně o 3,2 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v březnu.

Největší vliv na zmírnění inflace měly podle statistiků ceny v oddíle doprava. Zde došlo především k prohloubení poklesu cen pohonných hmot a olejů, které byly v dubnu nižší o 16,7 %, zatímco v březnu klesly o 3,3 %. Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil meziroční růst cen. Ovoce podražilo o 24,7 % (v březnu o 16,2 %) a zelenina o 11,8 % (v březnu o 6,4 %).

»Symbolem koronavirové krize není jen historicky levný benzín, ale také drahý květák, který je meziročně zhruba na cenovém dvojnásobku. Zdražují však pochopitelně i další druhy zeleniny a ovoce. Koronavirová krize totiž výrazně zhoršuje možnosti sklizně a exportu v zemích typu Itálie či Španělska,« uvedl pro Haló noviny hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda.

Ceny zeleniny a ovoce budou podle něj »na navýšené úrovni pravděpodobně po celý letošní rok, neboť zejména v druhé polovině roku jejich nabídku na trhu ochromí nejen důsledky koronavirové krize, ale také extrémy v povětrnostních podmínkách, jako jsou jarní mrazíky nebo očekávané sucho«.

Na meziroční růst cenové hladiny měl v dubnu největší vliv vývoj v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Mouka zdražila o 16,6 %, vepřové maso o 18,9 %, uzeniny o 13,8 % a cukr o 16,2 %.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu stouplo o 4,3 %, vodné o 5,3 %, stočné o 4,5 %, cena elektřiny se zvýšila o 8,6 % a zemního plynu o 0,4 %.

Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly i ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde lihoviny zdražily o 10,2 %, víno o 1,3 %, pivo o čtyři procenta a tabákové výrobky o 3,2 %.

Na zmírňování inflace naopak působily ceny v oddíle doprava (celkový pokles o 3,8 %) a ceny v oddíle pošty a telekomunikace zejména díky zlevnění telefonních a faxových služeb o pět procent.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o tři procenta a služeb o 3,3 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v dubnu 3,1 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.