Firmy budou moci odložit odvody

Firmy zřejmě budou moci odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dlužné částky by platily pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci.

Předpokládá to návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení, který zrychleně schválila Sněmovna v souvislosti s koronavirovou krizí. Předloha má posílit likviditu zaměstnavatelů.

Opozice neuspěla s návrhy různých variant odpuštění části sociálních odvodů. »Chceme pomoci zaměstnavatelům nejen slovy,« hájil návrh ODS jejich poslanec Jan Bauer. Snížení pojistného obsahoval i původní návrh ministerstva práce a sociálních věcí, vláda se na něm však zatím neshodla. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že odpuštění odvodů, které byly epidemií koronaviru výrazně zasaženy, by měl kabinet projednat příští týden. Sněmovna odmítla i několik opozičních návrhů na ještě výraznější snížení penále, příp. jeho úplné zrušení. KDU-ČSL neprosadila roční odklad splatnosti DPH.

Zaměstnavatelé uhradili na pojistném za první čtvrtletí zhruba 86 mld. Kč. »Odložením splatnosti pojistného za tři měsíce lze dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun,« stojí ve zdůvodnění návrhu. Firmy tím podle vlády získají čas pro vyřízení úvěrů podporovaných nebo garantovaných státem.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z pracovníkova výdělku 24,8 %, zaměstnanec pak dalších 6,5 procenta. Odvody za daný měsíc hradí zaměstnavatel do 20. dne následujícího měsíce. Pokud bude návrh zákona platit, částky za květen až červenec bude muset splatit do 20. října. Penále nyní činí 0,05 % dlužné sumy za den. Snížené bude představovat 0,01 % denně, za čtvrt roku tedy zhruba jedno procento. Firmy nebudou muset podle návrhu hradit penále, které nepřesáhne 1000 korun.

Měsíční přehledy budou muset zaměstnavatelé posílat sociální správě výhradně elektronicky. Odvody už nebude možné platit v hotovosti. Sněmovna elektronizaci rozšířila na návrh stínové ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hany Aulické Jírovcové také o evidenční listy důchodového pojištění, veškeré přílohy k žádosti o dávku nemocenského pojištění a o oznámení o dni nástupu zaměstnance do zaměstnání.

Předloha nyní putuje do Senátu, podepsat ji musí i prezident Miloš Zeman.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.