Ilustrační FOTO - Pixabay

Plazmu budou zamrazovat

Krevní plazma odebraná v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze dobrovolníkům, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19, se bude zamrazovat. Rekonvalescentní plazmu tak bude možné použít až po dobu tří let.

Týdně se v ÚVN uskuteční až 20 odběrů plazmy. Dosud ji poskytla českým nemocnicím pro léčbu šesti pacientů. »Vyrobené jednotky léčebné plazmy konzervujeme hlubokým zamrazením na minus 30 stupňů Celsia. Rekonvalescentní plazmu tak bude možné použít až po dobu tří let. V případě, že by opět propukla epidemie koronavirem SARS-CoV-2, bude rekonvalescentní plazma k dispozici okamžitě, nebudeme muset čekat na vyléčené, jako tomu bylo nyní,« uvedl primář oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Miloš Bohoněk.

Lékař doplnil, že ÚVN zajišťuje bezpečnost vyráběné rekonvalescentní plazmy přidáním riboflavinu a následným UV ozářením každé vyrobené plazmy. Tak se podle Bohoňka zlikviduje veškerá potenciální infekce přenosná krví.

Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Praha odebírá a zpracovává plazmu od dobrovolných dárců, kteří prodělali infekci SARS-CoV-2 a jsou prokazatelně vyléčení, asi tři týdny. V databázi je nyní kolem 200 evidovaných dárců. ÚVN má nyní k dispozici asi 60 jednotek rekonvalescentní plazmy.

V ÚVN byla aplikována plazma jednomu pacientovi. Rekonvalescentní plazmou z ÚVN se léčilo i v nemocnicích Na Homolce v Praze, v Opavě a v Liberci. Ve středu 6. května ji obdržela nemocnice v Uherském Hradišti.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.