Jen neetické chování gynekologů?

Gynekologické ambulance fungovaly během nouzového stavu v omezeném režimu a pravidelné prohlídky se odkládaly. Nyní se lékaři pomalu vrací k normálnímu provozu a tím i dlouhodobému problému neoprávněného vybírání registračních či »sponzorských« poplatků. V gynekologické péči je přitom z veřejného zdravotního pojištění hrazená veškerá pravidelná péče, zejména preventivní prohlídky, péče o těhotné, i všechny operační výkony související s gynekologickými obtížemi. Jestliže lékař vybírá finanční částky za léčebnou péči, která je zdravotní pojišťovnou hrazená, porušuje tím nejen zákon, ale i ustanovení smlouvy se zdravotní pojišťovnou. To potvrzuje jak ministerstvo zdravotnictví, tak zdravotní pojišťovny a dokonce i Česká lékařská komora. Když pacient »sponzorský dar« uhradí, není v možnostech pojišťovny lékaře za to postihnout.

Pokud si pacientka chce připlatit za nadstandardní péči, pak je to věcí dohody mezi ní a ošetřujícím lékařem. Ten však nikdy nesmí odmítnout poskytnout péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. V rámci gynekologických vyšetření je také například zakalkulováno v přímo spotřebovaném materiálu v jednotlivých vyšetřovacích výkonech použití kovových sterilizovatelných zrcadel. Gynekolog by proto měl ženě nabídnout vyšetření s pomocí kovových zrcadel zdarma. Pokud jí nabídne vyšetření jednorázovými plastovými zrcadly a žena s tím souhlasí, pak si jejich použití samozřejmě hradí. Nedávný průzkum v gynekologických ordinacích v Praze i mezi pacientkami ukázal, že »v Praze se platí všude. Prostě to tak je«. Dokonce vám do telefonu sdělí, že poplatek je povinný, a pokud se nám nechce platit, máme to zkusit někde jinde. V tom je ale problém, protože pacientky si zároveň stěžují na nedostatek gynekologů. Lze si tedy vůbec stěžovat? Ano. Pacientky se mohou obracet na svou zdravotní pojišťovnu, na ministerstvo zdravotnictví, na příslušný krajský úřad i na Českou lékařskou komoru, která už také několik stížností projednávala. Jsou to však jen jednotky případů, ve kterých byli lékaři potrestáni důtkou, tedy trestem, po kterém může následovat až vyloučení z ČLK. Situace v Praze bohužel není ojedinělá. I pacientky v jiných městech se s touto »praxí« setkávají poměrně často, i když současně existuje velké množství lékařů, kteří tak nečiní.

Jediným řešením je upozorňovat na nejen neetické chování gynekologů a vyžadovat od zdravotních pojišťoven a České lékařské komory důsledná řešení. Ministerstvo zdravotnictví pak musí zajistit, aby byl v systému dostatek finančních prostředků na hrazení potřebné kvalitní zdravotní péče pro všechny pacienty. Pro KSČM je tento úkol prvořadý.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 68 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2020-05-19 20:44
Systém,stejně jako téměř všechno v tomto hnusném, zlodějském
státě je výplodem tzv. "revoluce",kde již ti první z
galerky, sluníčkáři a mafiáni, zakrytí demokracií a svobodou
vykrádali všechno státní bohatsví,takže jen tak nepřestanou.
novotnyjaro
2020-05-17 18:55
Situace a chování gynekologů v ČR ale i v SR je takové, jaké bylo
nastaveno po roce 1989.Stav se ještě více zhoršil odchodem mladých
lékařů do lukrativnějších zemí, které však mají stejné problémy
jako my- absolutní nedostatek lékařů, ale dokáží je lépe zaplatit!
Korona virus ještě více situaci skomplikoval, protože se měly
vykonávat výkony akutního charakteru. Teda dobře placené výkony, jako
preventivní prohlídky, poradny pro těhotné, nadstandartní výkony byly
tudíž, nepřímo, zakázány. A to nebylo dne, kdy by lékaři nebyli
stavěni do rolí hrdinů, ale přišel konec účtovacího měsíce tak
gynekologům zůstali jen oči pro pláč!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.