Ilustrační FOTO - Pixabay

PET lahve povinné zálohování zatím nečeká

Snaha lidovců ohledně povinného zálohování PET lahví nenašla ve sněmovním výboru pro životní prostředí pozitivní odezvu. Schválil však pozměňovací návrh, který společnostem dobrovolné zálohování usnadňuje.

O »petkách« poslanci diskutovali dlouho a kriticky se k diskusi vyjádřili zástupci ekologických organizací. Ohledně zálohování PET lahví se ve výboru projednávalo několik pozměňovacích návrhů. Neuspěl třeba návrh Jana Čižinského a Mariána Jurečky (oba KDU-ČSL) na povinné zálohování PET lahví do objemu pěti litrů. Na návrhu Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Františka Elfmarka (Piráti) ohledně dobrovolného zálohování »petek« pak zástupci ministerstva životního prostředí kritizovali, že by podle něj vznikl typ společnosti, spravující zálohování, u níž by nebylo jasné, jak k ní má MŽP přistupovat. Poslanci nakonec přijali pozměňovací návrh Evy Fialové (ANO), který usnadňuje nápojovým společnostem zálohování dobrovolně zavést.

O všech odpadových zákonech, které se v současnosti projednávají, se vedou rozsáhlé debaty. Čekalo se na ně poměrně dlouho, ale i tak se schází ve výboru desítky pozměňovacích návrhů. Místopředsedkyně výboru, stínová ministryně životního prostředí za KSČM Marie Pěnčíková našemu listu řekla, že diskuse o zálohování PET lahví se dala očekávat a bude určitě pokračovat i do budoucna. Teď se podle ní ta debata vlastně jen otevřela.

Stínová ministryně životního prostředí za KSČM Marie Pěnčíková.

»V lednu se k tématu uskutečnil pod mojí záštitou kulatý stůl a už tam bylo vidět, že diskuse bude velice široká. Je dobré začít alespoň tím prvním krokem, což je dobrovolné zálohování. Přesto si myslím, že další kroky budou do budoucna následovat. Potřebujeme nashromáždit co nejvíce čistého PET plastu, chceme zabránit tomu, aby se nám petky dostávaly do komunálního odpadu, nechceme, aby se válely všude možně v přírodě,« řekla Haló novinám Pěnčíková. Cesta zálohování je podle ní možná složitá, ale je to cesta, která může v třídění výrazně pomoci.

Poslanci umožňují nápojářům zavést dobrovolné zálohování

»Poslanci výboru pro životní prostředí nepodpořili povinné zálohování plastových lahví, ale umožnili nápojovému průmyslu, aby zavedl zálohování dobrovolně. Je to lepší než nic, ale stále zcela nedostačující aby Česko zajistilo 90procentní sběr plastových lahví,« uvedl Ivo Kropáček, expert na odpady Hnutí Duha. Podle něj budou lahve »nadále« končit ve velkém na skládkách, ve spalovnách a v přírodě. Spokojení s výsledky výboru příliš nejsou ani zástupci ekologických organizací Zelený kruh a Greenpeace.

O zálohování PET lahví se diskutovalo v rámci návrhu tzv. zákona o obalech, který má podpořit vyšší recyklaci obalů. Výbor už na konci dubna doporučil první dva zákony z odpadového balíčku. U tzv. zákona o odpadech mimo jiné podpořil zvýšení skládkovacího poplatku. Ten by měl postupně růst a v roce 2030 přesáhnout 1800 korun za tunu směsného odpadu. V poslední dekádě to přitom bylo 500 korun. Výbor minulý měsíc podpořil také třídící motivační slevu pro obce, které splní průběžné požadavky na třídění. Z pozměňovacích návrhů naopak zamítl požadavek ukončit skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů už v roce 2024 a nechal jej na rok 2030, který je i v původním návrhu.

Členové výboru minule doporučili i přijetí zákona o vybraných výrobcích s ukončenou životností, tento týden kromě zákona o obalech schválili i návrh zákona, který v souvislosti s projednávanou odpadovou legislativou upravuje znění některých dalších zákonů.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 9 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.