Ilustrační FOTO - Pixabay

HDP klesl, 2. kvartál bude ještě horší

Hrubý domácí produkt (HDP) klesl v prvním čtvrtletí podle zveřejněného předběžného odhadu mezičtvrtletně o 3,6 procent a meziročně o 2,2 %.

Výsledky podle statistiků výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. Ta ovšem začala platit až v posledním měsíci čtvrtletí, takže ve 2. kvartálu lze očekávat, že pokles HDP bude ještě výraznější.

»Negativní meziroční vývoj ekonomiky byl způsoben především poklesem zahraniční poptávky a nižší tvorbou kapitálu,« uvedl ČSÚ. Pozitivní vliv naopak měly rostoucí výdaje vládních institucí. Pokles tvorby hrubé přidané hodnoty byl nejvíce ovlivněn vývojem ve zpracovatelském průmyslu a ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

»Zaměstnanost se oproti předchozímu čtvrtletí nezměnila a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku klesla o 0,5 %,« uvedl ČSÚ.

Slovenská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,4 %. V meziročním srovnání se HDP snížil o 3,9 %, a zaznamenal tak první propad od globální ekonomické krize v roce 2009. Vyplývá to z prvního odhadu, který zveřejnil slovenský statistický úřad.

Německá ekonomika, na jejímž vývoji je české hospodářství výrazně závislé, klesla v 1. kvartálu mezičtvrtletně o 2,2 %. Meziročně se HDP snížil o 2,3 %. Ve svém rychlém odhadu to oznámil německý statistický úřad s tím, že jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009.

HDP eurozóny v 1. čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 3,8 %, v celé EU se snížil o 3,3 %. Pro oba regiony to je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995, uvedl ve zpřesněné zprávě Eurostat. V meziročním srovnání ekonomika eurozóny klesla o 3,2 %, v celé EU pak o 2,6 %. To byl nejhlubší propad od 3. čtvrtletí 2009.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.