Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovinsko ukončilo stav epidemie

Slovinská vláda oficiálně oznámila, že epidemie koronaviru v zemi skončila. Slovinsko se tak podle agentury Reuters stalo první zemí v Evropě, která tak učinila.

Stalo se tak poté, co úřady během dvou týdnů zaznamenávaly méně než sedm nových případů nákazy za den. Příchozí z Evropské unie zároveň již nebudou muset po příjezdu do Slovinska strávit nejméně sedm dní v karanténě, uvedla vláda v prohlášení.

Díky otevření slovinských hranic se všemi sousedními zeměmi »letní dovolené na chorvatském pobřeží Jadranu prakticky už nic nebrání«, napsala rakouská agentura APA. Asi dvacetikilometrový úsek Jaderského moře má i zhruba dvoumilionové Slovinsko.

»Slovinsko zkrotilo epidemii během dvou měsíců. Slovinsko má teď nejlepší epidemiologickou situaci v Evropě, což dovoluje zrušit stav epidemie,« prohlásil premiér Janez Janša ve čtvrtek v parlamentu.

Konec stavu epidemie znamená, že některá opatření, včetně finanční pomoci občanům a firmám, vyprší na konci května, upozornil Reuters. Oficiálním ukončením stavu epidemie se vláda vyhnula jeho automatickému prodloužení až do konce června, dodala agentura AFP s odvoláním na slovinský rozhlas.

Vláda upozornila, že cizí občané s příznaky infekce nadále nebudou moci vstoupit do země. Cestující ze zemí mimo EU budou muset strávit nejméně 14 dnů v karanténě, s výjimkou diplomatů či řidičů přepravujících náklad. Občané nadále budou muset dodržovat základní pravidla proti možnému šíření infekce, tedy nosit roušky na obličeji v zakrytém veřejném prostoru, udržovat odstup a dezinfikovat si ruce.

Země s dvěma miliony obyvatel, která sousedí s Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem, dosud zaznamenala 1464 potvrzených případů a 103 úmrtí. Stav epidemie vláda vyhlásila 12. března, od 15. března uzavřela všechny školy, sportovní a kulturní instituce, restaurace, hotely a obchody s výjimkou potravin a lékáren. Přestala také fungovat veřejná doprava. Zmírňovat tato opatření začala vláda od 20. dubna. Nyní ohlásila, že příští týden budou smět otevřít nákupní centra a hotely s až 30 pokoji.

Zákaz vstupu už počátkem týdne fakticky zrušilo Chorvatsko, když povoluje vstup lidem, kteří mají v zemi objednané ubytování.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.