Palestinci z Haify jsou vyháněni židovskými vojáky (21–22. dubna 1948). FOTO - Wikimedia commons

Připomínka nakby jinak

Palestinci si letos kvůli epidemii koronaviru připomněli vznik Izraele coby jejich vlastní katastrofu jinak než v jiných letech.

Shromáždění s vlajkami, slogany a protesty vystřídala mobilní aplikace Palestine VR, která nabízí palestinské komunitě pohled na místa, z nichž se jejich předci museli vystěhovat, když v roce 1948 vznikl Izrael. Palestinci si tuto událost každoročně připomínají 15. května jako nakbu - katastrofu. Letos jsou shromáždění kvůli epidemii zakázaná, avšak palestinský vůdce Mahmúd Abbás povolil, aby si lidé událost připomenuli za pomoci digitální technologie.

Náhle uprchlíkem navěky. Palestinská katastrofa 1948. FOTO - Wikimedia commons

Palestine VR nabízí milionům Palestinců v diaspoře spojení s místy, kde žili jejich předci. Tvůrce aplikace Sálim Barahmí míní, že program může být užitečnou pomůckou zejména pro ty Palestince, kteří nemají povolení k návštěvě. Aplikace nabízí kromě jiného virtuální prohlídku Gazy, Jeruzaléma a Západního břehu Jordánu. »Chceme se s nimi (lidmi v diaspoře) podělit a umožnit jim porozumět tomuto místu,« řekl Barahmí.

Palestinský uprchlík Madžíd Šihabí se narodil v Sýrii a je členem skupiny, jež vytvořila interaktivní databázi map, která nabízí geografické údaje se jmény palestinských a židovských vesnic, jak existovaly v roce 1948. »Palestinci kdekoli na světě mohou shlédnout detaily svých vesnic, což umožní lépe pochopit, jaká byla Palestina před exodem,« řekl Šihabí, který nyní žije v Bejrútu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.