Boris Johnson. FOTO - Wikimedia commons

Johnson si vymýšlel o domovech pro seniory

Lídr britské labouristické strany Keir Starmer premiéra Borise Johnsona po jeho interpelacích vyzval k odvolání jednoho z výroků poté, co šéf kabinetu v parlamentní diskusi o koronaviru popřel dříve platné doporučení týkající se domovů pro seniory.

Vláda na začátku epidemie COVID-19 uváděla, že šíření nákazy mezi lidmi v pečovatelských zařízeních je »velmi nepravděpodobné«.

Na nepříliš prozřetelnou formulaci ve vládním dokumentu upozornil na začátku měsíce deník The Daily Telegraph. »Zůstává velmi nepravděpodobné, že by lidé, kterým je poskytována péče v domovech nebo v komunitě, mohli být infikováni,« psalo se v radách pro poskytovatele sociální péče. Tato sada doporučení byla 13. března stažena, opoziční předák Starmer ji ale v parlamentu prezentoval jako důkaz toho, že vláda v boji s epidemií v domovech pro seniory zaspala.

»Až do 12. března bylo vládním doporučením, cituji: 'Zůstává velmi nepravděpodobné, že by lidé, kterým je poskytována péče v domovech, mohli být infikováni'. Čísla od ONS (britského statistického úřadu) ukazují, že nejméně 40 % všech úmrtí na COVID-19 nastalo v pečovatelských domovech. Uznává předseda vlády, že vláda byla příliš pomalá s ochranou lidí v pečovatelských domovech?« řekl lídr Labouristické strany při pravidelných interpelacích na šéfa vlády.

Johnson odmítl Starmerovu teorii a dodal: »Nebyla pravda, že se to v doporučeních uvádělo«. Zároveň hovořil o »nezpochybnitelné otřesné epidemii« v domovech důchodců a dalších podobných zařízeních.

Starmer reagoval už o necelou hodinu později dopisem adresovaným Johnsonovi a předsedovi dolní komory britského parlamentu Lindsaymu Hoyleovi. »V tomto čase národní krize je důležitější než kdy jindy, aby členové vlády byli přesní v informacích, které poskytují. Vzhledem k tomuto očekávám, že se při nejbližší příležitosti do Dolní sněmovny vrátíte, abyste věc uvedl na pravou míru a uznal, že tohle bylo oficiální vládní doporučení týkající se pečovatelských domovů,« napsal.

Nejen kvůli tomuto bodu bylo Starmerovo počínání při interpelacích předními politickými reportéry hodnoceno jako velmi účinné. »Těžké a podrobné otázky ohledně krize s COVID-19 v domovech a pak si premiéra podal ohledně grafu s mezinárodním srovnáním úmrtí,« napsala na Twitteru Beth Rigbyová z televize Sky News. Narážela na skutečnost, že britská vláda v těchto dnech odmítá srovnávání své bilance koronaviru s čísly z jiných zemí, ačkoli předtím byl graf s takovým srovnáním dlouho součástí jejích večerních briefingů.

Oficiální britská bilance epidemie se stala nejvyšší v Evropě. Kvůli nemoci COVID-19 podle všeho zemřely nejméně tisíce obyvatel domovů pro seniory. Agentura Reuters v reportáži z minulého týdne uvedla, že za dobu epidemie zaznamenala tato zařízení v Británii o 13 000 úmrtí více oproti průměru pro dané období v minulých letech.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-17 20:27
Tak vypadá "boj" proti pandemii v podání některých
politiků. A nejen v Británii.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.