Ilustrační FOTO - Pixabay

Francie proti nenávisti na internetu

Francie zpřísní boj proti nenávisti na internetu. Poslanci Národního shromáždění minulý týden definitivně schválili návrh zákona, který dává velkým internetovým platformám po nahlášení jen 24 hodin na odstranění projevů nenávisti.

Jinak jim hrozí pokuta až 1,25 milionu eur (34,3 milionu Kč), informovala agentura AFP. Kritici zákona varují před omezením svobody slova a cenzurou.

Premiér Édouard Philippe zpřísnění norem namířených proti nenávisti na internetu ale slíbil již přede dvěma lety. Státní tajemník pro digitalizaci Cédric O ve středu prohlásil, že počet nenávistných komentářů na síti, který byl už tak vysoký, v době celostátní karantény ještě vzrostl a že se jejich autoři »víc než kdy dřív cítili být nedotknutelní«. V textu nového zákona se podle státního tajemníka podařilo najít rovnováhu mezi svobodou slova a účinností.

Na základě nové normy, jejíž tvůrci se inspirovali v Německu, budou mít sociální sítě a další platformy povinnost odstranit nelegální obsah během 24 hodin od okamžiku, kdy jej některý z uživatelů nahlásí. Cílem je odstraňovat výroky podněcující k nenávisti, násilí či rasistické a náboženské urážky, uvedla agentura AFP.

Proti návrhu zákona hlasovali nicméně zástupci pravicové i levicové opozice, podle kterých skutečně hrozí omezení svobody slova. Strana prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM), která návrh zákona předložila, má ale v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinu. Senát, který ovládá pravicová opozice, se stavěl proti zákonu.

Podle ČTK velké internetové platformy boj proti nenávisti na internetu podporují, namítaly ale rozumně, že nový zákon je bude nutit jednat příliš rychle, což by mohlo vést k polemikám o oprávněnosti smazání příspěvků i právním sporům…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-05-20 00:30
To je orwellovský newspeak, prostě cenzura a pošlapávání svobody
slova.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.