V Afghánistánu ukončen pat

Afghánský prezident Ašraf Ghaní a jeho rival z prezidentských voleb Abdulláh Abdulláh podepsali dohodu o dělbě moci. Ukončili tak téměř osm měsíců trvající vnitropolitický pat. Oznámil to v neděli po naší uzávěrce mluvčí afghánské vlády.

Dohoda stanoví, že bývalý předseda afghánské vlády Abdulláh bude hrát hlavní roli v mírových jednáních mezi vládou v Kábulu a povstaleckým hnutím Tálibán. Členové Abdulláhova týmu budou také začleněni do kabinetu, zatím ale není přesně známo, jaké pozice budou zastávat.

»Dnešek je historickým dnem pro náš drahý Afghánistán. Afghánci dokázali, že jsou oddáni svým národním zájmům společným smýšlením,« citovala agentura Reuters Ghaního prohlášení při ceremonii podpisu dohody. »V příštích dnech, jak doufáme, budeme schopni díky jednotě a spolupráci položit základ příměří a trvalému míru,« dodal Ghaní.

Volební komise v únoru oznámila, že mandát v prezidentských volbách z loňského září těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, který získal 50,64 % hlasů. Jeho dlouhodobý protivník a bývalý premiér Abdulláh ale výsledek s poukazem na podvody neuznal, prohlásil se sám vítězem a začátkem března zorganizoval vlastní paralelní inauguraci ve stejný den, kdy prezidentskou přísahu složil Ghaní. Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánský mírový proces.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.