Ilustrační FOTO - Pixabay

Solidární Guterres, Pompeo bere zpátečku

Generální tajemník OSN António Guterres podpořil vyšetření původu pandemie COVID-19. V projevu při zahájení Světového zdravotnického shromáždění ale zdůraznil, že teď podle něj na takové vyšetřování není správná doba.

Podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který se stejně jako další účastníci připojil ke shromáždění přes videokonferenci, nastane okamžik na zhodnocení postupu v boji s pandemií, až bude šíření koronaviru pod kontrolou.

Hlavní orgán Světové zdravotnické organizace (WHO), Světové zdravotnické shromáždění, zahájil v poledne své 75. výroční zasedání. Kvůli pandemii je jednání jen dvoudenní a zástupci členských zemí se ho účastní jen na dálku přes videokonferenci.

Generální tajemník OSN António Guterres. FOTO - Wikimedia commons

Generální tajemník OSN Guterres WHO označil podle ČTK při zahájení shromáždění za nenahraditelnou. Tím se postavil proti USA, které WHO naopak napadají. Podle něj je nyní doba solidarity a společného boje proti pandemii.

Miliardy od Číny

Čínský prezident, který rovněž vyzval k pozdějšímu objektivnímu a nestrannému vyšetřování původu viru, přislíbil dvě miliardy dolarů (51,1 miliardy Kč) na boj s pandemií a slíbil, že případnou vakcínu, kterou by vyvinula Čína, dostanou k dispozici všichni.

Dokonce i kontroverzní  americký ministr zahraničí Mike Pompeo zmírňuje svá předchozí vyjádření ohledně toho, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve městě Wu-chan. USA podle něj ví, že virus vznikl ve Wu-chanu, nejsou si ale jisté jeho konkrétním původem. Šéf americké diplomacie to řekl ve víkendovém rozhovoru s krajně pravicovým (neonacistickým) serverem Breitbart, který sympatizuje s Trumpovou administrativou…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.