Boj o záchranu Národního divadla

V albánské metropoli Tiraně v neděli ráno začala demolice budovy Národního divadla.

Než mohla kontroverzní akce začít, musely bezpečnostní síly vytlačit z budovy bezmála čtyři desítky umělců a aktivistů, kteří se tam zabarikádovali. Policie nato rozehnala pepřovými spreji pouliční demonstraci několika desítek umělců, kteří se snažili znemožnit přístup k místu chystané demolice. Demonstranti bránící budovu divadla provolávali hesla jako »hanba« a »diktatura«. Při střetech policie zadržela 37 lidí, mezi nimi také manželku prezidenta Ilira Mety Moniku Kryemandhiovou, která stojí v čele malé opoziční strany. Jeden policista byl převezen k ošetření do nemocnice, očitý svědek agentury Reuters viděl také jednoho demonstranta se zraněním na hlavě.

Ilir Meta. FOTO - Wikimedia commons

Více než dva roky bojovali herci, aktivisté a opoziční představitelé proti plánu premiéra Ediho Ramy na výstavbu nového divadla a stržení původní budovy, kterou její zastánci označují za součást národního kulturního dědictví. Odpůrci premiérových plánů kromě toho Ramu obviňovali z korupčních praktik. Část veřejnosti rozhořčila i skutečnost, že se předseda vlády rozhodl jednat v době restrikcí kvůli epidemii koronaviru. Ramova vláda argumentovala tím, že nezbytně nutná rekonstrukce budovy by byla příliš drahá. Prezident Meta podal proti demolici stížnost k ústavnímu soudu. Nazval ji »legálním, morálním a ústavním zločinem«. Soud má o stížnosti teprve rozhodnout.

Divadelní budova byla v Tiraně postavena v roce 1939, v roce 1945 pak byla povýšena na Národní divadlo a stala se kolébkou albánských kulturních institucí. Plány budovy ve futuristickém stylu vypracoval italský architekt Giulio Berte. Budovu nechali postavit Italové v době, kdy Albánii okupovali.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.