Ilustrační FOTO - Pixabay

Američané chtějí vojenskou základnu na Měsíci

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje právní rámec pro těžbu na Měsíci. Obsažen by měl být v nové, Spojenými státy zprostředkované mezinárodní dohodě, ovšem jen s vybranými státy.

S odvoláním na zdroje obeznámené s příslušnými dokumenty o tom informovala agentura Reuters. Dohoda pojmenovaná Artemis podle amerického programu na výzkum Měsíce by podle Reuters představovala další krok ve snaze USA získat ve světě spojence pro plán amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vybudovat v nadcházející dekádě na Měsíci stálé stanice a poslat tam astronauty. Návrh ale Washington podle Reuters se spojenci zatím nesdílel.

USA a další státy s vesmírným programem považují Měsíc za strategicky významný. Zároveň by mohl posloužit k dlouhodobému vědeckému výzkumu pro budoucí mise na Mars, což jsou aktivity, na které se vztahuje mezinárodní kosmické právo, jež Američané považují za zastaralé.

Podle nové dohody by v okolí budoucích lunárních stanic měly vzniknout takzvané »bezpečnostní zóny«, jinak řečeno vojensky chráněná území. Jejich účelem by bylo zabránit škodám nebo zásahům rivalů z řad jiných zemí či společností operujících v těsné blízkosti. Cílem paktu je zároveň přisoudit prý v souladu s mezinárodním právem společnostem nárok na materiál, který případně vytěží, sdělily Reuters nejmenované zdroje.

Bushův plán

»Měsíční« plán pochází od bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího, vyhlásil ho v roce 2004. Měsíce mělo být dosaženo v roce 2018. Nyní se hovoří o roce 2024, ovšem v březnu oznámila NASA, že kvůli koronaviru přípravu přerušila, takže i nové datum se halí do mlhy. V nadcházejících týdnech chce Washington podle zdrojů agentury formálně zahájit jednání o dohodě s vesmírnými partnery, jako jsou Kanada, Japonsko, čtyři nejmenované státy EU či Spojené arabské emiráty, tedy se zeměmi, které mají podle americké vlády podobné zájmy, pokud jde o dolování na Měsíci.

Rusko, které je významným partnerem NASA na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) není podle zdrojů mezi skupinou zemí, se kterými chtějí Američané jednat. Důvodem je podle Reuters to, že Pentagon rozčilují ruské satelitní manévry v blízkosti amerických špionážních družic na oběžné dráze. Podle Reuters Kreml oznámil, že jakýkoliv právní rámec navrhovaný Američany musí být podroben důkladné analýze s cílem zjistit, zda neporušuje mezinárodní právo.

Spojené státy jsou signatářem kosmické smlouvy z roku 1967, která upravuje základní právní rámec pro činnost států ve vesmíru. Podle amerických zdrojů považuje Washington zřízení takzvaných bezpečnostních zón za uplatnění jednoho z článků zmíněné smlouvy. V ní stojí, že Měsíc a jiná nebeská tělesa si jednotlivé státy nesmějí přivlastnit, například okupací či prohlášením suverenity.

»Nejde o nárokování si území,« tvrdí jeden ze zdrojů Reuters, který si přál zůstat anonymní. Rozloha bezpečnostních zón by podle něj byla různá v závislosti na konkrétní operaci na místě a umožnila by tak koordinaci vesmírných aktérů, aniž by nad daným územím formálně vyhlašovali svrchovanost. »Myšlenka je taková, že pokud se budete přibližovat k něčí základně, a ten v jejím okolí vyhlásil bezpečnostní zónu, museli byste se s ním předem spojit, věc prokonzultovat a dohodnout se, jak pro všechny zajistit bezpečnost,« uvedl zdroj. Tedy fakticky okupace.

Plundrování Měsíce

V praxi jde o výsadek na Měsíci, následovat by měl geologický průzkum, pak těžba, a nakonec opuštění vytěženého území. Tedy právní klička, formálně by prý nešlo o trvalou okupaci, ale o dočasnou přítomnost. Kdo by prý stál o vytěžené území. Ale stál, uvedl list Washington Post, trvalá základna na Měsíci je snem amerických generálů. Těžko však předpokládat, že by si to Rusko a Čína nechaly líbit.

Americké firmy mají zálusk na měsíční těžbu hlavně kvůli křemíku, strategickému minerálu, který se používá ve všech »chytrých« technologiích. Zájem ale vyvolávají i vzácné zeminy, které vědci objevili ve vzorcích z Měsíce. Jde o skupinu sedmnácti měkkých kovů s výbornými magnetickými vlastnostmi. Také tvoří součást »chytrých« technologií.

Další zdroj Reuters sdělil, že záměrem amerického plánu je vyhnout se schvalovacímu procesu v OSN a místo toho se přímo dohodnout s některými státy s podobnými zájmy. Proces v OSN by totiž podle Washingtonu byl příliš zdlouhavý a jednání se státy bez vesmírného programu by bylo neproduktivní. Jak ale upozornila Joanne Gabrynowitzová, profesorka kosmického práva na univerzitě v Mississippi, »případné nové dohody o kosmu by muselo být dosaženo před tím, než bude určeno konkrétní místo na Měsíci pro vědecké bádání, či z jakékoli jiné příčiny, není to nic, co by se dalo udělat jednostranně, to by bylo nelegální«.

Vzhledem k tomu, že státy čím dál více považují vesmír za vojenskou doménu, může být dohoda vnímána jako sílící záměr americké vlády využívat NASA jako diplomatický, ale také vojenský nástroj. NASA by se podle ruského listu Pravda stala »vesmírným NATO«.

NASA do programu Artemis, v jehož rámci chce vyslat na Měsíc astronauty a počítá s dlouhodobou udržitelnou přítomností na lunárním jižním pólu, investuje desítky miliard dolarů. Program také předpokládá, že soukromé společnosti budou moci na místě těžit lunární kameny a případně podpovrchovou vodu, kterou by bylo možné použít k výrobě raketového paliva.

V roce 2015 Washington vydal zákon přisuzující soukromým společnostem, které by se zabývaly vesmírnou těžbou, nárok na to, co vydolují. Jak ale upozorňuje Reuters, neexistují žádné podobné mezinárodně uznávané normy.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 12 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.