Ilustrační FOTO - Pixabay

Pomůže epidemie dohodě v Sýrii?

Strany bojující proti sobě v Sýrii se dohodly na obnově jednání o příští syrské ústavě. Sejdou se k nim v Ženevě, jakmile to dovolí opatření zavedená kvůli koronaviru.

Oznámil to zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. OSN se snažila jednání o příští syrské ústavě zprostředkovat v minulosti několikrát, ale zatím bez úspěchu.

Padersen řekl, že současný klid zbraní, který nyní v Sýrii panuje, je příležitostí k překonání nedůvěry mezi válčícími stranami. »Souhlasily, že jakmile to situace kolem pandemie dovolí, přijedou do Ženevy. Shodly se také na programu příštího rokování,« sdělil Pedersen. Uspořádat takové jednání na dálku podle něj není možné.

Naposledy se pokus najít dohodu na příští ústavě uskutečnil v Ženevě vloni na podzim. Sešlo se tam 150 zástupců syrské vlády, opozice a občanské společnosti, mezi nimiž byli odborníci, politicky nezávislé osobnosti, kmenoví zástupci a ženy. Ústava je považována za první krok na cestě k uspořádání nových voleb a k politickému usmíření. Loňská jednání ale skončila nezdarem.

V pondělí vyzval Pedersen k jednání o mírovém řešení syrského konfliktu také Rusko a USA, které podporují proti sobě stojící účastníky bojů. Jednání mezi Moskvou a Washingtonem může být podle Pedersena klíčové.

Pedersen je už čtvrtým zmocněncem OSN pro Sýrii, který se snaží zprostředkovat mírové řešení konfliktu. Severozápadní Sýrie je poslední baštou odpůrců bojujících proti armádě prezidenta Bašára Asada, kterou kromě Ruska podporuje i Írán. Nejnovější ofenzivu s cílem toto území dobýt zahájil Asad dříve v letošním roce. V březnu se boje zklidnily, když se Turecko, které podporuje některé povstalce, dohodlo s Ruskem na klidu zbraní.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.