Abbás o vypovězení smluv hovořil na zasedání vrcholných představitelů Palestinské národní rady, které svolal mimořádně v období postního měsíce ramadánu. FOTO - Wikimedia commons

Palestinci vypovědí dohody s Izraelem a USA

Palestina vypoví všechny dohody, včetně těch bezpečnostních, s Izraelem a Spojenými státy. Podle agentury DPA to prohlásil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, což zdůvodnil záměrem Izraele anektovat části Západního břehu Jordánu, který okupuje.

»Klademe plnou odpovědnost na administrativu USA za okupaci palestinského lidu a považujeme ji za klíčového partnera izraelských akcí a rozhodnutí proti právům palestinského lidu,« uvedl Abbás. Dodal, že nyní musí Izrael nést odpovědnost jako okupační mocnost palestinských území. »Musí nést všechny následky,« řekl.

Izraelské sdělovací prostředky se Abbásovu oznámení věnují, upozorňují na to, že palestinský vůdce podobně hrozil v minulosti několikrát a že není jasné, zda se mu tentokrát podaří Izrael od anexe odradit. Tímto způsobem se mu nezdařilo například odvrátit USA od uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele ani od přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Abbás také prohlásil, že oznámení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o záměru rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady a na údolí řeky Jordán znamená, že Izrael »anuloval« dohody z Osla z roku 1993, které umožnily vznik palestinské samosprávy a zahájily mírový proces. Abbás také dodal, že »stát Palestina« se okamžitě připojí k mezinárodním organizacím, do nichž ještě nevstoupil. Izrael považuje toto začleňování za obcházení politického vyjednávání a za snahu dosáhnout uznání palestinské státnosti.

Palestinci s Izraelem uzavřeli další dočasnou dohodu v roce 1995. Upřesnila podmínky jejich dočasné autonomie na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale předpokládalo se, že bude v platnosti jenom pět let, během nichž se mělo dospět k trvalému řešení. Většina světa za ně považuje ustavení Palestiny a její soužití v sousedství Izraele.

V praxi by takzvané rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady představovalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a nad kterým uplatňuje vojenskou kontrolu. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.