Ilustrační FOTO - Pixabay

Manipulace s daty

Analytička Rebekah Jonesová byla hlavní autorkou speciální platformy s daty o epidemii COVID-19 na Floridě. Ona a její tým však podle informací amerických médií před dvěma týdny přišly o kontrolu nad důležitým systémem a Jonesová se domnívá, že web už nebude poskytovat tak kvalitní informace jako dříve.

Lokální televizní stanici řekla, že byla zbavena funkce, protože odmítla manipulovat s daty.

Na ztrátu kontroly nad virtuálním přehledem o floridské epidemii Jonesová upozornila další experty a vybrané zástupce veřejnosti v pátečním e-mailu, který se nyní dostal k reportérům.

Datovou specialistku s doktorátem v geografii média označují za strůjkyni floridské databáze o vývoji epidemie COVID-19. Jonesová si za svou práci pro floridské ministerstvo zdravotnictví vysloužila pochvalu i od epidemioložky Deborah Birxové, která je členkou krizového týmu Bílého domu. Ta databázi v dubnu ocenila za podrobnost a přehlednost.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Jonesová televizi CBS12 News řekla, že její odchod z čela projektu nebyl dobrovolný a že jí předtím bylo nařízeno, aby »manuálně upravila data ve snaze rozšířit podporu pro znovuotevření« ekonomiky. Tento pokyn odmítla splnit. Úřad floridského guvernéra Rona DeSantise pouze uvedl, že »Rebekah Jonesová už není zapojená« do chodu veřejné databáze, která prý nadále poskytuje »přesné a důležité informace«.

Web Florida Today napsal, že v posledních týdnech oficiální web o místní epidemii nefungoval zcela spolehlivě. Zároveň z něj bez vysvětlení zmizela některá data a zkomplikoval se přístup k tabulkám s nezpracovanými čísly.

Vývoj vyvolává mezi odborníky znepokojení, neboť guvernér DeSantis už dal zelenou obnovování ekonomických a společenských aktivit ve státě na jihu USA. Odvolával se přitom na statistiky, které podle něj ukazují, že Florida je v boji proti koronaviru úspěšná.

Pochybnosti kolem oficiálních dat se navíc v USA objevily i jinde. O víkendu média upozornila na graf o vývoji epidemické situace v Georgii, který na první pohled vypovídal o stabilně klesajícím počtu nových nákaz ve vybraných okresech, skupiny sloupečků na něm ovšem nebyly seřazeny chronologicky. Úřad zodpovědný za veřejné zdraví v pondělí graf upravil a guvernérův úřad se následně omluvil.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.