Supercyklon se dostal nad pevninu kolem druhé hodiny odpolední našeho času. V té době se oko cyklonu nacházelo jen asi sto kilometrů od velkoměsta Kalkata. FOTO - Pixabay

Supercyklon Amphan udeřil

Deště a vítr bičovaly Bangladéš a část východní Indie už od rána, předznamenávaly blížící se supercyklon Amphan, informuje server BBC. Podle odborníků jde asi o nejsilnější cyklon v oblasti od roku 2007, na pevninu živel udeřil odpoledne.

Téměř dva miliony lidí v regionu byly evakuovány, operace však ztěžují opatření proti šíření koronaviru. Cyklon se k pobřeží blížil z Bengálského zálivu, podle indického meteorologického úřadu dorazil nad pevninu okolo 17.30 místního času v oblasti indicko-bangladéšké hranice jižně od Kalkaty. Vítr po příchodu na pevninu dosahoval rychlosti až 185 kilometrů v hodině. Meteorologové se také obávali, že s příchodem bouře by se mořská hladina mohla vzedmout až o pět metrů.

Prvním cílem živlu se stala Kalkata. Město čelilo přívalovým dešťům a vichrům, které vytrhávaly stromy z kořenů, byly hlášeny záplavy a výpadky telekomunikačních sítí. Velká část patnáctimilionového města se kvůli přerušení elektřiny pohroužila do tmy.

Ilustrační FOTO - Pixabay

První obětí cyklonu je dobrovolník místní odnože Červeného kříže, který se podílel na záchranných operacích, informuje AFP. Ten zahynul, když se v poryvu větru v Bengálském zálivu převrhla loď určená k evakuaci.

Bangladéšské úřady přesunuly do bezpečí 1,5 milionu lidí žijících blízko pobřeží v nízko položených oblastech. Indie evakuovala více než 300 000 osob ve státě Bangla (Západní Bengálsko) a 20 000 dalších v sousedním státě Odiša (dříve Urísa). Podle BBC se očekávalo, že právě Odiša se stane nejhůře zasaženou oblastí v Indii. Někteří její obyvatelé kvůli obavám z koronaviru ale přesun odmítali.

Ve státě Odiša jsou v přístřešcích místa pro 1,1 milionu lidí; tyto kapacity ale nebudou s největší pravděpodobností využity. »Připravili jsme mýdlo, vodu na mytí rukou a roušky,« řekl AFP místní představitel Pradíp Kumár. V indickém státě Bangla jsou evakuovaní lidé vyzýváni, aby v provizorních zařízeních udržovali odstup a nosili roušky. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, počet nakažených koronavirem od začátku epidemie přesáhl 100 000, z nichž 3000 s nemocí COVID-19 zemřely. Bangladéš se 160milionovou populací registruje téměř 21 000 případů infekce a 314 úmrtí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-21 17:37
Příroda se brání.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.