Ilustrační FOTO - Haló noviny

V souvislosti s Dolem Darkov hygienici evidují 153 nakažených

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji dosud 153 nakažených. Výsledky dalších testů by mohly být známy večer. ČTK to řekla ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová.

K pátečním 18:00 bylo v evidenci 147 pozitivně testovaných. Mezi nimi bylo 125 zaměstnanců z dolu, 19 jejich rodinných příslušníků a tři pracovníci jiného zaměstnavatele, kteří tam prováděli například údržbu. Dalších šest pozitivních vzorků vzešlo z pátečního testování, není ale jasné, zda jde ve všech případech o zaměstnance OKD. Všechny testy ještě nejsou hotové, řekla Svrčinová.

Plošné testování zaměstnanců na Dole Darkov pokračuje, potrvá do pondělka. Svrčinová oznámila, že v pátek hygienici odebrali 280 vzorků. Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že má být odebráno vzorků nejvíc, asi 700. Hygienici chtějí do pondělí otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují na Dole Darkov a v navazující úpravně a některých povrchových pracovištích.

Ilustrační FOTO - Pixabay

"Je to organizované, všechno probíhá v klidu," řekla Chattová. Předpokládaný čas odběru se horníci dozvídají den předem.

V Dole Darkov se nákaza covidem-19 začala šířit minulý týden. Hygienici tam proto plošné testy dělali už počátkem týdne, kdy odebrali vzorky téměř 800 lidí. Mnoho pozitivně testovaných horníků nemělo žádné příznaky nemoci. Nárůst počtu nakažených čekají hygienici hlavně v rodinách pozitivně testovaných havířů.

Hasiči vydezinfikovali Základní školu Generála Svobody v Havířově, kam chodil syn jednoho z nakažených horníků, který byl rovněž pozitivně testován. Chlapec i ostatní děti ze školní skupiny a dvě učitelky museli do karantény. Hasiči školu dezinfikovali teplým aerosolem, sdělil ČTK mluvčí krajských hasičů Marek Gašparín.

Moravskoslezští hasiči mají podle něj k dispozici 15 zařízení na dezinfekci aerosolem. V pátek takto dezinfikovali objekt Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě-Radvanicích.

Situací v OKD se bude v pondělí zabývat Krizový štáb Moravskoslezského kraje, na základě výsledku testování zváží další případná opatření. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.

"Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," uvedl tento týden moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Nyní takové kompetence nemá.

Karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD) uvedl, že o situaci v OKD pravidelně jedná s hejtmanem i vedením OKD. "Vycházíme vstříc všem požadavkům Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, dodržujeme jako město veškerá nařízení. Všechna zásadní opatření jsou v rukou exekutivy, tj. hygieniků a epidemiologů," uvedl Wolf. Město na sociálních sítích také napsalo, že se množí dotazy lidí týkající se možnosti návratu domů v případě okamžitého vyhlášení stavu nebezpečí, a uvedlo, že tento víkend vyhlášení stavu nebezpečí neočekává.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.