Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

NATO směřuje k podvodu. Atomovka do Polska?

Ruské ministerstvo zahraničí v úterý zareagovalo na vyjádření americké velvyslankyně ve Varšavě, že americké jaderné zbraně by se mohly případně přesunout z Německa do Polska. Rozmístění jaderných zbraní v Polsku by podle Moskvy porušilo základní dohodu mezi Ruskem a paktem NATO z května 1997, ve které je zakotveno, že NATO nehodlá v současnosti ani budoucnosti rozmístit jaderné zbraně na území svých nových členských států, napsal list Kommersant.

Americká velvyslankyně Georgette Mosbacherová nedávno na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem poznamenala na Twitteru, že »pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně (čti je dostatečně servilní), uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO«.

»Doufáme, že ve Washingtonu a Varšavě si uvědomují nebezpečný charakter podobných prohlášení, které vyhrocují beztak nikoli nejlepší vztahy mezi Ruskem a NATO a také zpochybňují samy základy evropské bezpečnosti, oslabené jednostrannými kroky USA, především vystoupením z dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu,« citoval deník z prohlášení ruské diplomacie. Evropské bezpečnosti by podle Moskvy prospěl návrat amerických jaderných hlavic na území USA, po vzoru Ruska, které své jaderné zbraně už dávno stáhlo na ruské území.

Zas jde o byznys

Debata o jaderných zbraních v Německu podle deníku Kommersant souvisí s německými plány na pořízení 30 stíhacích bombardérů F/A-18F, které by nahradily zastaralé letouny Tornado, a to i v roli nosičů amerických jaderných bomb v případě válečného konfliktu.

Deník Gazeta Wyborzca poznamenal, že o možnosti vstupu Polska do programu sdílení jaderných zbraní hovořil na počátku svého působení bývalý ministr obrany Antoni Macierewicz, ale od těch dob se k této otázce vláda nacionalisticko-konzervativní autoritářské strany Právo a spravedlnost nevrátila.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden prohlásil, že ruská armáda se během nynější pandemie nechystá pořádat cvičení u hranic se státy NATO a celkově omezí rozsah manévrů. »V období, které prožíváme, v době koronaviru, naši vojáci oznámili, že omezí rozsah cvičení a neplánují manévry poblíž hranic s NATO,« řekl přesně Lavrov.

Kaliningrad

Vztahy mezi Ruskem a Západem ochladly na minimum od konce studené války poté, co se Rusko začalo více angažovat na Ukrajině. Moskva opakovaně vyjadřovala obavy z následného rozmístění sil NATO v Pobaltí a označila je za hrozbu pro svou bezpečnost. Rusko a útočný vojenský pakt NATO se také obviňují z pořádání destabilizujících vojenských cvičení v blízkosti hranic, připomněla ČTK. NATO připomíná, že Rusko má své jaderné zbraně mj. v Kaliningradské oblasti, tj. v Pobaltí, na polské hranici…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 52 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Maidan20142014
2020-05-26 10:37
Rusko je zločinný stát, jaderné zbraně umístěné v Polsku nám
pomohou chránit před Putinovými žoldáky. Nikdo nechce být ruským
protektorátem!
hajek.jiri51
2020-05-24 18:24
Kdyby komunisti nic nedělali, tak by do nich tak nejeli, až jim stříká
pěna od huby. Důležitý není partajní průkaz v kapse, ale to co je v
hlavě. Svoboda, rovnost, bratrství mi zní víc než dobře. Bohužel,
řečeno ústy klasika - Člověk je krásný, ale lidi jsou hovada.
ales.zvolanek
2020-05-24 17:34
Dobrý den, v tomto plátku se píše
toto: https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/muslimsti-uprchlici-
prestupuji-v-nemecku-na-krestanstvi_412764.html Je na čase, abyste
vážení praví komunisté začali pracovat a ne se jen flákat 30 let za
LIDOVÉ ceny v parlamentních putykách. Čest vzdávám akorát paní
Martě Semelové, která mi několikrát osobně psala emaily a vím, že
je to slušná žena. Ta se může za mnou ev. zastavit a dám jí ranec
zdravé zeleniny zdarma! Kdyby se mezi vámi nacházelo více takových
osob, mohl jsem už DÁVNO vstoupit do té vaší partaje, když jsem vás
několikrát volil. Nezapomínejte, že kdyby nebylo vás, většina
současníků by asi žila v lesích, skalách a naprostá většina pod
zchátralými mosty. Věřím, že se vše obrátí k lepšímu a ze 100
států na světe obsadíme lepší místo než 99. Srp a odvahu,
vážení :-)
jmarek3
2020-05-24 17:18
Poláci se již těší na atomové zbraně a určitě je pojmenují např.
ježíši kriste.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.