Ilustrační FOTO - Pixabay

Do lázní v Česku přijelo v 1. čtvrtletí o desetinu méně hostů

Českým lázním v prvním čtvrtletí ubyla desetina hostů. Od začátku ledna do konce března do lázeňských zařízení přijelo 168.960 lidí, což bylo zhruba o 19.000 méně než před rokem. Za celý loňský rok přitom lázním stoupla návštěvnost o 3,4 procenta. Mezi hosty nadále převažovali Češi nad cizinci, rozdíl v prvním čtvrtletí dosáhl 5000. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Lázně patří mezi odvětví, která těžce zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Od poloviny března měly zakázáno přijímat nové klienty a postupně zavíraly.

Návštěvnost lázeňských zařízení od roku 2016 každoročně stoupala a přibližovala se milionu. Loni do lázní přijelo 880.134 hostů. Češi tvoří většinu klientely od roku 2014, loni se na návštěvnosti podíleli 55 procenty. Mezi cizinci převládají Němci, kterých letos v prvním čtvrtletí přijelo 50.000, zatímco loni jich bylo o 2000 více. Ubylo také Rusů, kterých se letos v českých lázních ubytovalo 13.000 proti 15.000 v loňském prvním čtvrtletí. Ve srovnání s loňským prvním kvartálem přijela letos například polovina Tchajwanců.

Lázeňská zařízení jsou v osmi krajích republiky. Dominuje mezi nimi Karlovarský kraj, pro který lázně představují zásadní část ekonomiky. Od ledna do konce března tam v lázních pobývalo 106.318 lidí, téměř tři čtvrtiny z nich byli cizinci. Meziročně návštěvnost v 1. čtvrtletí klesla o více než čtyři procenta, na čemž se podepsal úbytek zahraničních hostů. Čechů přijelo do lázní v Karlovarském kraji dokonce o více než na začátku loňského roku. V ostatních krajích tuzemská klientela převažuje. Za Karlovarským krajem je v návštěvnosti lázní s odstupem Olomoucký kraj s 13.465 hosty za čtvrtletí a Zlínský s téměř 10.000 hosty.

V lázeňských zařízeních hosté strávili v průměru téměř osm dní, což byla proti předchozí zimní sezoně kratší doba. Průměrný počet nocí se v prvním čtvrtletí zmenšil z loňských 8,2 na 7,8 noci. Zkrácení pobytů statistici evidují u cizinců ze 7,1 na 6,4 noci, na českou klientelu připadla 9,1 noci. Delší dobu než Češi trávili v českých lázních Ukrajinci (9,4 noci), Rusové (9,8 noci), ale zejména Saúdští Arabové (27,2 noci).

Lázně budou muset v letošní sezoně z velké části spoléhat na zájem českých klientů, a to hlavně klientů na komplexní lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami. Pro lázně v Karlovarském kraji bude stěžejní otevření hranic pro klienty ze zahraničí, hlavně z Německa. Podle informací karlovarského hejtmana Petra Kubise (ANO) z minulého týdne se vláda bude zabývat možnou pomocí lázním. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v pátek ČTK řekla, že vláda by mohla začátkem června jednat o státem dotovaných poukazech na letní dovolenou v Česku. Debata se vede o tom, zda bude podpora plošná nebo sektorová. Zmínila se přitom i o lázeňství. "Určitě nechceme, aby se naše národní bohatství, což je lázeňství, dostalo do nějakých výrazných ekonomických problémů," řekla.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.