Ilustrační FOTO - Pixabay

Kyberútoků je u nás více než ve světě

V počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace je ČR nad světovým průměrem. Zatímco na české organizace připadá 530 útoků za týden, celosvětový průměr je 491 útoků.

Po pozvolném poklesu útoků na začátku roku jejich počet v poslední době opět roste. Vyplývá to z dat bezpečnostní společnosti Check Point za uplynulých šest měsíců.

Nejčastějším zdrojem kybernetických hrozeb pro české organizace jsou USA, ze kterých pochází 33 % hrozeb, 22 % je od domácích hackerů, 17 % pochází z Irska, osm procent z Nizozemska, sedm z Německa a pět procent ze Španělska.

Škodlivé soubory se do českých organizací z 92 % snaží dostat prostřednictvím webových stránek, prostřednictvím e-mailů distribuují útočníci pouze osm procent škodlivých souborů. V celosvětovém měřítku je přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno e-maily.

Škodlivé soubory distribuované v e-mailech jsou nejčastěji soubory s koncovkou .exe, ale jejich podíl proti polovině minulého roku klesl z 50 na 36 procent. Na druhé místo se posunuly škodlivé soubory s koncovkou .xlsx. Celosvětovému žebříčku vévodí také formát .exe (35,1 % škodlivých souborů distribuovaných e-maily), ale na druhé příčce je s výrazným podílem formát .xlsx.

U škodlivých souborů distribuovaných prostřednictvím webových stránek je situace v ČR jednoznačná. Na 98 % takových souborů má koncovku .pdf. Ve světě má třetina škodlivých souborů koncovku .exe a víc než pětina .pdf.

Vyděračský ransomware dlouhodobě ovlivňuje méně než procento českých společností, ale je to způsobené taktikou kybernetických zločinců. »Zaměřují se stále více na cílené útoky, které mají vyšší šanci na úspěch. Navíc útoky jsou nebezpečnější a často se setkáváme s dvojitým vydíráním. Útočníci požadují nejenom výkupné za dešifrování dat, ale hrozí i zveřejněním ukradených informací. Výkupné postupně zvyšují a na speciálních webových stránkách nabízejí zcizená data, dokud nejsou splněny jejich požadavky,« uvedl expert Check Pointu Pavel Krejčí.

Od poloviny března Check Point zaznamenal výrazný nárůst útoků tzv. botnetů, tedy sítí ovládaných počítačů. Do té doby ovlivňovaly zhruba pět procent českých společností, ale během měsíce vzrostl jejich dopad až na téměř 15 %. Lehce začaly růst útoky programů těžících kryptoměny a bankovních škodlivých kódů.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 24 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.