Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Prezident odsoudil článek Petříčka a dvou jeho předchůdců

Prezident Miloš Zeman v sobotu odsoudil společný článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho předchůdců Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), kteří kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Podle Zemana článek otištěný v sobotním deníku Právo narušuje vztahy České republiky s Izraelem. Petříčka a Zaorálka, který je nyní ministrem kultury, kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Trojice politiků uvedla, že izraelský záměr by byl porušením mezinárodního práva. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že společný článek je úvahou ministrů, i proto byla zvolena forma komentáře v deníku.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

V článku se konstatuje, že na palestinské straně sporu je řada problémů, včetně působení hnutí Hamas v Pásmu Gazy, které autoři článku označují za teroristickou organizaci. »Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,« uvádí článek.

Zeman článek odsoudil. »Prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem ‚Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?', který narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA. Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael,« uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle Babiše zahraniční politiku určuje vláda jako celek. »Proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci jako jsou vztahy s Izraelem vydávali jednotliví členové vlády, v tomto případě dva ministři, své vlastní stanovisko, které na vládní úrovni nebylo nikdy konzultováno, ale které je v zahraničí vnímáno jako stanovisko České republiky,« řekl premiér serveru iDNES.cz.

»Jde o úvahu ministrů, kteří mají zájem na rozvoji spolupráce s Izraelem a opakovaně izraelské přátele podpořili,« uvedla k formě společného článku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Minulý týden o společném postupu v případě anexe židovských osad jednaly státy Evropské unie, neshodly se ale na přijetí možných postihů. Proti se postavila řada ministrů zahraničí, včetně Petříčka.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 23 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-25 12:19
No to mne podrž. To že se Zemanovi rozzáří oči a stratí absolutně
soudnost pokud jde o Izrael to pro mne není novinka, ale že budu dávat
za pravdu Schwarzenbergovi a Petříčkovi o tom se mi ani nesnilo. Od
Zaorálka bych to čekal, ten bývá často realista. Izrael se chová jako
totální sebestředný a egoistický pacholek neuznávající žádná
pravidla mimo těch svých. A navíc vydírá holokaustem všude kde to jen
jde, třeba i při nákupu zbraní od Německa. Vše má své mantinely a
za nimi se jednoduše nehraje. To snad ví i Zeman i se svým
"kámošem", tím , s odpuštěním, syčákem Netanjahuem. Jeho
úlety jsou občas případy pro psychiatra. Jako to pozvání Guadoa.
znovacek
2020-05-25 07:38
Tlacit na oba, ale ... to!
slechta48
2020-05-24 19:36
I když nerad, v tomto případě s ministry ze ZaMini souhlasím. Když
ČR může i s fiktivními důvody "tlačit" na Rusko či Čínu,
proč je Izrael chráněný za všech okolností?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.