Ilustrační FOTO - Pixabay

V USA se šíří i politický virus

Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to včera čínský ministr zahraničí Wang I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války. V USA se šíří i politický virus, prohlásil také.

Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny žádat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na covid-19 už zemřelo od prosince přes 342 000 lidí, přičemž téměř 100 000 v USA. Wang při výroční tiskové konferenci řekl, že USA a Čína musí najít způsob mírové existence. Vztahy obou zemí, poznamenané v minulých dvou letech obchodní válkou, se v době koronaviru zhoršily. Wang prohlásil, že je třeba, aby obě země začaly koordinovat politiku s ohledem na své hospodářství i ekonomiku celého světa. USA by podle něj měly přestat marnit čas. »Chci zde říci: neztrácejte už vzácný čas a neopomíjejte lidské životy. To, co musí Čína a USA udělat především, je poučit se jeden od druhého, podělit se o své zkušenosti z boje proti epidemii a navzájem si v tomto boji pomoci,« řekl ministr. Apeloval rovněž na odpovědnost obou zemí vůči světu. »Čína vždy zastávala názor, že největší rozvíjející se země a největší rozvinutá země světa nesou velkou odpovědnost za světový mír a rozvoj. Čína a USA z kooperace jen získají, zatímco z konfrontace ztratí,« řekl. Zmínil se ale také o požadavku náhrad za epidemii a uvedl, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci. Wang ujistil, že Čína je připravena podílet se na mezinárodní spolupráci při určení původu koronaviru. Tato spolupráce se ale musí obejít bez »politického vměšování«. K napětí mezi oběma zeměmi prohlásil, že jsou na pokraji nové studené války. »V USA se kromě zkázy způsobené koronavirem šíří i politický virus a nevynechá příležitost, aby nezaútočil a nehaněl Čínu. Některé americké politické síly si vzaly vztahy Číny s USA jako rukojmí a tlačí obě země na okraj nové studené války,« řekl.

Čínský ministr zahraničí Wang I. FOTO - Wikimedia commons

»Záměrem Číny není změnit USA a ještě méně je nahradit. USA by se měly vzdát nadějí, že mohou Čínu změnit. V zájmu obou našich národů a také budoucnosti a prosperity lidstva by měly Čína a USA najít cestu k mírovému soužití navzdory rozdílnosti společenských kultur a systémů,« řekl nejvyšší čínský diplomat. Wang se dále zastal Světové zdravotnické organizace (WHO), již USA kritizují za postup při pandemii a zatím dočasně pozastavily své příspěvky. Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanomom Ghebreyesus dobrou práci. Wang řekl, že všechny slušné země organizaci podpoří, protože zachraňuje životy. WHO se nebude měnit jen proto, že se někomu nelíbí.

Ve wuchanském institutu virologie mají tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný neodpovídá covidu-19. Řekla to ředitelka tohoto pracoviště Wang Jen-i. USA chtějí vyšetřit možnost, že koronavirus, který se rozšířil z Wu-chanu do světa, unikl z tohoto čínského pracoviště. Wang to v čínské televizi CGTN označila za naprostý výmysl.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 18 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-05-25 12:48
Vztahy jsou napjaté, protože Čína přesně v rámci kapitalistického
systému rozvoje ekonomiky vytvořeného USA těmto ukázala zadek. A
najednou je vše špatně a někdo je viník a musí se trestat, že. A
tahle tupost se musí najednou globalizovat. USA počínaje přes Hongkong
až do EU. Tupci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.