Noční vlci versus Mirek Kalousek

Rok se s rokem sešel a na naše území měli opět přijet ruští motorkáři, Noční vlci. Letos kvůli koronaviru nepřijeli, ale zastoupili je motorkáři naši. Někteří lidé dříve Noční vlky obvykle vítali, druzí je hanobili a odsuzovali jako agenty Putina a některým to bylo naprosto jedno. Mezi nejhorlivější »křiklouny« proti připomínce konce druhé světové války tímto způsobem a toho, kdo ji vyhrál v roli spojeneckých vojsk (Sovětský svaz měl nejvíce obětí), patřili zejména pravicoví politici. Pokud nahlédneme na facebookový profil Miroslava Kalouska, tak zjistíme, že se již k tomuto tématu vyjádřil. Ocitujme si jeho příspěvek přesně: »Žádám Policii ČR, aby zasáhla. Pro svobodomyslné občany je tohle stejně nepřijatelná provokace, jako by na českých silnicích vlála vlajka s hákovým křížem. Stejně tak to vnímá i náš právní řád. V naší zemi nebude nikdo ani hajlovat, ani mávat rudou vlajkou se srpem a kladivem.« Tolik doslovná citace vyjádření Miroslava Kalouska k návštěvě Nočních vlků, kteří s sebou vozí i vlajky bývalého Sovětského svazu. Nyní si ale rozeberme myšlenkové pochody pravicového »guru« v této věci trochu podrobně.

Z jeho výroku je patrné, že se snaží srovnat dva systémy. Německý nacionální socialismus a sovětský socialismus. Dává mezi ně jasné rovnítko. Pro něj jsou jedno a totéž. Jenže ono tomu tak není. Vyložím zde několik argumentů, které ukáží na to, že tyto dva systémy nelze srovnávat.

Musíme si na úvod uvědomit, že druhou světovou válku rozpoutalo nacistické Německo útokem na Polsko. Někdo může namítnout, že poté na Polsko zaútočil i Sovětský svaz. To je sice pravda, ale musíme si uvědomit, proč tomu tak bylo a že pakt Ribbentrop-Molotov byl uzavřen proto, že západní země nechtěly mít se SSSR nic společného. A tak vznikl »pakt s ďáblem«, který později zaútočil i na Sovětský svaz a provedl vskutku vyhlazovací válku. Faktickým a nikoliv domnělým vítězem tohoto konfliktu byl právě Sovětský svaz, který přinesl nejvíce obětí a osvobodil značnou část území Evropy. Z tohoto důvodu nemůžeme dávat rovnítko mezi nacionální socialismus a sovětský socialismus. Byť oba dva systémy měly své problémy. Buďme rádi, že vyhráli Spojenci, protože kdyby nastal opak, tak zde je úplně jiný svět, pokud by vůbec nějaký existoval. V roce 1945 všichni horečně oslavovali Sovětský svaz jako vítěznou mocnost a úspěchy ve Velké vlastenecké válce. Všude byly vztyčeny jeho vlajky se srpem a kladivem. Přesně ty vlajky, které dnes některým vadí. Jenže co kritikům vlajky vadí? Srp a kladivo? Nebo jen to, že se jedná o vlajku mocnosti, která vyhrála válku?

Na čem selhaly oba dva systémy? Zde můžeme použít výklad britského historika Iana Kershawa, který to definuje následovně: zatímco nacismus ztroskotal proto, že dělal to, co dělat měl, tak socialismus ztroskotal na tom, co dělat měl, ale nedělal. Dle mého názoru je to výstižná definice. Nacismus selhal proto, že již od začátku byl zločinný a vedl rasovou vyhlazovací válku, a to zejména díky »totálnímu rauši« (abych parafrázoval stejnojmennou knihu Normana Ohlera), kdy téměř všichni Němci byli pod vlivem drog – pervitinu a sovětský socialismus selhal proto, že místo zavádění největší humanity, což myšlenka socialismu je, vytvořil systém, který se značně od Marxovy definice socialismu odlišoval.

Lze srovnávat vlajku s hákovým křížem a vlajku se srpem a kladivem? Ani tohle nelze, protože svastika byl hinduistický symbol, který nacisté zneužili a je od roku 1945 odsouzen jako »symbol zla«. Zatímco srp a kladivo jsou symbolika, která má reprezentovat dělníky a rolníky. Navíc je to symbolika, která vystihovala Sovětský svaz až někam do 60. let minulého století. A nejedná se o symboliku poražené mocnosti, ale mocnosti vítězné. Naši pravicoví politici však celou věc zjednodušují, když používají rétoriku vítězů »studené války«, kterou Sovětský svaz neustál. Postupně se tato vítězná mocnost druhé světové války v roce 1991 rozpadla. Naše země nezůstala v tomto ohledu pozadu a rozpadla se v roce 1993. Pozadu jsme nezůstali ani v odmítnutí systému před rokem 1989, který byl označen jako protiprávní. Zakázala se symbolika minulého režimu, byť se jednalo o symboliku, která ukazovala na to, kdo vlastně vyhrál nejstrašnější válku dějin. Šmahem se do našeho právního řádu dostal zákon, který ve své podstatě odsoudil minulost, jako kdyby se jí chtěl navždy zbavit. Jenže jak ozvěny nacismu, tak i ozvěny vítězů druhé světové války jsou dodnes patrné, a to zejména v době výročí osvobození a konce války v Evropě (jinak se pohlíží na válku proti Japonsku, i když i Japonci dělali zvěrstva, tak jako nacisté).

Možná by se tedy Mirek Kalousek měl zamyslet nad tím, jak to ve skutečnosti bylo, kdo vyhrál a kdo prohrál druhou světovou válku. Musíme vždy pamatovat na to, že dějiny píší vítězové a všechny uběhlé roky jsou v budoucnu vždy vykládány velice nejistě, a to zejména v částech, které jsou sporné. Buďme hrdí na to, že jsme byli osvobozeni od útlaku nacistů, a to bez ohledu na to, kdo nás osvobodil, protože své životy na oltář zachování lidstva položili lidé na Východě, stejně jako i na Západě, jakož i vlastenci na našem území. Až se osvobodíme od démonů minulosti, budeme se moci teprve dívat do budoucnosti, které se mnozí bojí.

Jan KLÁN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 94 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-05-27 19:46
jarprchal43: Tak tady se shodneme, lhát Katyni nebo o smlouvě o
neútočení se smí. Ale hledat pravdu, to v dnešním režimu zavání
kriminálem.
jarprchal43
2020-05-26 18:07
fronda - Lhát o paktu Molotov-Ribbentrop o Katyni a dalších zvěrstvech
stalinského komunismu můžete do nekonečna. Pravda si ale vždycky najde
cestu. I když to někdy trvá trochu dlouho. A lháři se jenom
zesměšní. Pokud jde o Katyň, nesmělo se o ní diskutovat 40 let za
komunistů.
fronda
2020-05-26 14:56
Lidé jako Kalousek druhou světovou válku prohráli, to je jasné. Ale
vyhráli listopad 89.
fronda
2020-05-26 14:54
jarprchal43: Témata, o kterých se v současnosti nesmí svobodně
diskutovat, nemá význam probírat. O vyjádření ke Katyni si
požádejte Ministerstvo Pravdy.
jarprchal43
2020-05-25 16:57
Nevadí mi Hájku lidi, kteří věří v komunismus. Každý jsme nějaký
a i blázni mají právo na život, říkávala moje babička. Přijde mi
ovšem zcela neuvěřitelné, že jste schopni pro svoji víru krýt jeho
kdejaké svinstvo. Katyňský masakr je dokonale zdokumentován, jsou
známy příkazy, které podepsali Stalin a Berija, mrtvoly byly
exhumovány, Rusové se za to omluvili a v Katyni existuje pietní místo.
Kdekoho tady vy komunisti obviňujete z fašismu, ale někteří z vás se
chovají jako dokonalí náckové.A vy jste mezi nimi jeden z hlavních.
hajek.jiri51
2020-05-25 16:14
Kydy pane Prchal. Máváš čísly a "fakty" jako fena ocasem.
hajek.jiri51
2020-05-25 16:12
Mirek Kalousek se ale zamyslel. A teď dělá, co mu nejvíc vynáší,
aspoň podle něj a podobných tlučhubů i vyžírek. Ale nemusí to být
nutně jen love.
jmarek3
2020-05-25 15:26
Dá se ztratit hrdost za peníze? Po roce 1989 to tak bylo.Dnes se vyvíjí
situace odlišně.Lidé volí ANO.Také část voličů komunistů přešla
k ANO, protože může alespoň částečně vrátit některým čest a
hrdost.
jarprchal43
2020-05-25 13:49
Pakt Ribbentrop-Molotov byl uzavřen proto, že západní země nechtěly
mít se SSSR nic společného, píše autor. Ze stejného důvodu taky
Sověti popravili v Katyni 22 000 zajatých polských důstojníků?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.