Ilustrační FOTO - Pixabay

Zavřou Slováci obchody v neděli natrvalo?

Slovensko zvažuje, zda nechá o nedělích uzavřené obchody i po skončení epidemie nemoci COVID-19, během které nedělní prodej v zemi není až na výjimky povolen z důvodu povinné dezinfekce prostor.

Zatímco podle průzkumu veřejného mínění výrazná většina obyvatel Slovenska nedělní zákaz maloobchodního prodeje podporuje, politici i obchodníci nejsou v názoru na tento krok jednotní.

Země pod Tatrami naposledy před třemi lety rozšířila zákaz maloobchodního prodeje o další svátky a dny pracovního klidu. To znamenalo povinné zavření prodejen kromě například provozu čerpacích stanic či lékáren během 15 dnů v roce a částečně také 24. prosince. Letos v březnu hlavní hygienik Slovenska v rámci opatření proti šíření koronaviru nařídil provozovatelům prodejen a poskytovatelům služeb na každou neděli sanitární den pro vykonání dezinfekce prostor.

Konzervativní slovenští politici včetně premiéra Igora Matoviče a ministra sociálních věcí Milana Krajniaka uvedli, že by o nedělích nechali prodejny zavřené i do budoucna. Naopak návrat k pravidlům před vypuknutím pandemie COVID-19 požaduje ministr hospodářství a šéf liberální koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík.

Opozice mezitím předložila do sněmovny hned dva návrhy novely příslušného zákona s cílem až na výjimky zakázat o nedělích maloobchodní prodej.

V nejnovějším průzkum agentury 2muse čtyři z pěti obyvatel Slovenska souhlasili s tím, aby maloobchodní prodejny potravin zůstaly o nedělích zavřené i v budoucnu. Sondáž se netýkala prodejní doby obchodů s jiným zbožím.

Slovenští obchodníci nemají jednotný postoj k případnému zákazu nedělního maloobchodního prodeje. Nevládní Institut ekonomických a společenských analýz (INESS) tvrdí, že takový krok by vedl ke zvýšení nezaměstnanosti a ke snížení příjmů pracovníků maloobchodu s ohledem na stávající příplatky za práci v neděli.

Různá omezení provozní doby prodejen podle INESS platí v necelé polovině členských zemní EU. V České republice bylo na konci roku 2016 zavedeno omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.